Regionalne

5 domowych eko-zabaw dla dzieci

5 domowych eko-zabaw dla dzieci
Wadowice, 8 kwietnia 2020 r. 5 domowych eko-zabaw dla dzieci Zabawa jest ważnym elementem codziennej aktywności dzieci, która nie tylko umila wolne chwile, ale również

Wadowice, 8 kwietnia 2020 r.
5 domowych eko-zabaw dla dzieci

Zabawa jest ważnym elementem codziennej aktywności dzieci, która nie tylko umila wolne chwile, ale również wzmacnia więzi i pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych. Dlatego wśród obowiązków i codziennych zajęć warto znaleźć czas na rodzinne bawienie się. Poznaj 5 pomysłów na kreatywne domowe eko-zabawy, dzięki którym Twoje dziecko nie tylko nie będzie się nudzić, ale także dowie się więcej na temat środowiska.
Zabawy dla najmłodszych powinny angażować dzieci nie tylko ruchowo, ale również rozwijać ich wyobraźnię i kreatywność. Warto łączyć aktywności, które pobudzają obie półkule mózgu, ćwiczą pamięć i koncentrację, a także zdolności manualne. Co więcej, czas jaki poświęcimy na wspólną zabawę, wzmocni również rodzinne więzi, a także będzie dla nas – dorosłych – chwilą relaksu i odpoczynku od obowiązków. Poznaj 5 eko-zabaw, które możesz przeprowadzić w domowym zaciszu, wykorzystując m.in. przedmioty codziennego użytku.

Chodzę jak rak, mam plecy jak kot!
Zabawa łącząca aktywność ruchową i prace plastyczne, z elementami nauki o zwierzętach. Poproś swoje dziecko, aby wymyśliło własne ćwiczenie naśladujące ruch jakiegoś zwierzątka – np. może chodzić na czworaka w tył jak rak, prostować i zginać plecy jak kot, prostować i wyciągać szyję jak żyrafa, czy skakać kucając jak zając lub żaba. Podczas tej zabawy nie tylko dostarczymy odpowiednią dawkę ruchu naszemu dziecku, ale również będziemy mogli przekazać mu podstawowe informacje o wybranych zwierzętach – w jakim środowisku żyją, czym się żywią. Elementem wspierającym tę zabawę może być wykonanie rysunku wybranego zwierzęcia przez nasze dziecko, z uwzględnieniem otoczenia, w jakim żyje – poprzez to ćwiczenie dowiemy się, czy mały rysownik uważnie słuchał nas, kiedy opowiadaliśmy mu o zwierzętach, których ruchy naśladował.

Rakieta z plastikowej butelki i obraz z nakrętek
Warto, aby najmłodsi domownicy przykładali uwagę do segregacji śmieci. Edukacji na ten temat nigdy za wiele i warto wyjaśniać dzieciom, jaki wpływ na środowisko ma właściwa segregacja śmieci oraz recykling. Teoretyczną wiedzę można połączyć z praktyką w formie zabawy – zastanowić się wspólnie, jak można wykorzystać niektóre puste opakowania? Co można zrobić z plastikowej butelki, kubeczka po jogurcie, a jak wykorzystać nakrętki? Pomysłów na nadanie nowego życia pozornie niepotrzebnym produktom jest bardzo wiele, ale najfajniejsze w tej zabawie jest wymyślenie całkowicie niecodziennego zastosowania danego przedmiotu, stworzenie jego projektu, a następnie wykonanie go przez wszystkich domowników. Co powiecie na kosmiczną rakietę z plastikowej butelki – wystarczy wyciąć z butelki otwory jak w rakiecie, ozdobić ją krepiną, wstążkami, a nawet plasteliną i wysłać w kosmiczną podróż. Możecie też stworzyć nowoczesny obraz wykonany w całości z różnych kolorowych nakrętek.

A to już wiesz?  Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na wakacyjna przygodę?

Domowy mały kucharz
Zasad właściwego odżywiania powinniśmy uczyć już od najmłodszych lat, a praktykowanie codziennych prawidłowych nawyków żywieniowych przez wszystkich domowników wspiera w praktyce tę naukę. Aby menu było kompletne, nie powinno zabraknąć w nim 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia, które stanowią podstawę zbilansowanego odżywiania. Dlatego poproś swoje dziecko, aby narysowało na 7 kartkach (odpowiadających siedmiu dniom tygodnia) propozycje, pod jaką postacią będziecie jeść codziennie warzywa i owoce. Wytłumacz dziecku, że możemy je spożywać także pod postacią soków, zup, surówek, czy mrożonek. Zabawa ta da wielką satysfakcję dziecku, jeżeli każdego dnia będzie mogło zaznaczyć na rysunku, które z jego pomysłów naprawdę zrealizowaliście. A dodatkowo możesz zaangażować dziecko w kulinarne czynności, co z pewnością pozwoli wpoić mu właściwe nawyki żywieniowe.

Solna galeria sztuki
Wiele dzieci lubi zabawy, w których mogą się trochę pobrudzić, a jednocześnie coś stworzyć. Idealnym pomysłem na połączenie tych dwóch elementów jest zabawa z masą solną – jej wykonanie zajmie kilka minut, a dostarczy uciechy na długie godziny. Wystarczy połączyć w jednolitą masę szklankę mąki, szklankę soli z ok. 0,5 szklanki wody. Z tak powstałej masy stwórzcie wraz z domownikami małą galerię sztuki, w której miejsce znajdą wasze solne rzeźby – możecie wybrać temat przewodni, np. zwierzęta lub elementy natury albo nie ograniczajcie się żadną formą – w tej zabawie oprócz kreatywności i dobrych humorów nie obowiązują żadne reguły!

Zobacz jak rośnie
Własna sadzonka dla wielu dzieci to pierwszy etap nauki obowiązkowości oraz poznania procesów wzrastania roślin. Wystarczy, abyście w doniczce z odrobiną ziemi zasiali nasionka wybranych warzyw i ziół, by za kilka tygodni cieszyć się domowym mini warzywniakiem lub zielnikiem. Pomysłem, który można zrealizować tuż przed Wielkanocą jest zasianie rzeżuchy, która wyrośnie już w kilka dni i nie tylko zazieleni nasz parapet, ale również nada smaku świątecznym potrawom. Zasadzenie swoich warzyw lub wysianie ziół pokaże dziecku, jak wygląda cykl życia roślin a po kilku tygodniach da satysfakcję z własnoręcznie wyhodowanej roślinki.

A to już wiesz?  Biżuteryjne pomysły na walentynkowy prezent

Pamiętajmy o tym, że czas spędzany z dziećmi może być kreatywny i ciekawy. Wystarczy mieć pomysł na proste zabawy, a chwile upływające na bawieniu się nie tylko zbliżą nas do siebie, ale również pomogą przemycić dzieciom kilka informacji na temat środowiska i jego ochrony. Wiele inspirujących zabaw i pomysłów na wykorzystanie wolnego czasu, wraz z kartami pracy dla dzieci, dostępnych jest w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, dedykowanego dla przedszkoli i szkół podstawowych w klasach I-III. Bezpłatne materiały edukacyjne można pobrać ze strony www.przyjacielenatury.pl w zakładkach materiały dla przedszkoli i materiały dla szkół. Obecnie realizowana jest już 12. edycja programu i bierze w niej udział 680 tys. przedszkolaków i 320 tys. uczniów klas I-III. Dzięki „Kubusiowym Przyjaciołom Natury” już 5 milionów dzieci w całej Polsce zdobyło wiedzę o tym, jak być odpowiedzialnym i świadomym mieszkańcem Ziemi. Wiele darmowych, interaktywnych bajek i gier oraz audiobooków dla dzieci można znaleźć także na specjalnej dedykowanej stronie bezpiecznastrefa.kubus.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy