Biznes Gospodarka

Atradius Country Report: w 2020 roku Polskę czeka wzrost inflacji i spadek PKB

Atradius Country Report: w 2020 roku Polskę czeka wzrost inflacji i spadek PKB
Silna konsumpcja prywatna oraz inwestycje utrzymają wysoki wzrost PKB Polski w 2019 roku na poziomie 4 proc. Według ekspertów rozwój gospodarczy spowolni w 2020 roku, wzrost PKB wyniesie 3 proc., a inflacja wzrośnie o 2.7

Data publikacji: 2019-10-17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Atradius Country Report: w 2020 roku Polskę czeka wzrost inflacji i spadek PKB
Kategoria: BIZNES Gospodarka

Silna konsumpcja prywatna oraz inwestycje utrzymają wysoki wzrost PKB Polski w 2019 roku na poziomie 4 proc. Według ekspertów rozwój gospodarczy spowolni w 2020 roku, wzrost PKB wyniesie 3 proc., a inflacja wzrośnie o 2.7 proc

Silna konsumpcja prywatna oraz inwestycje utrzymają wysoki wzrost PKB Polski w 2019 roku na poziomie 4 proc. Według ekspertów rozwój gospodarczy spowolni w 2020 roku, wzrost PKB wyniesie 3 proc., a  inflacja wzrośnie o 2.7 proc. Polską gospodarkę czeka również słabszy wzrost produkcji przemysłowej, spadek inwestycji w aktywa trwałe oraz niższy eksport produktów i usług.

Konsumpcja indywidualna na wysokim poziomie

Według Atradius Country Report, Polska zakończy 2019 rok z dobrymi wskaźnikami gospodarczymi, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. PKB na koniec bieżącego roku wzrośnie o 4 proc., przy wzroście inflacji o 2.2 proc. – Nasza gospodarka jest napędzana obecnie głównie poprzez silną konsumpcję prywatną oraz inwestycje. Co prawda w 2020 roku przewidujemy spadek inwestycji oraz słabszy wzrost eksportu, to jednak konsumpcja prywatna powinna pozostać na stabilnym poziomie,  głównie dzięki wzroście zatrudnienia, płac i transferów socjalnych, w tym programowi 500 plus. W efekcie możemy prognozować wzrost PKB o 3 proc. – podkreśla Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce.

Spodziewany wzrost inflacji

Dług publiczny Polski pozostaje na umiarkowanym poziomie i wynosi około 50 proc. PKB. Poprzez większe wpływy z podatków do budżetu oraz lepszą ich ściągalność, rządowi udało się zmniejszyć deficyt od 2017 rok.  Obserwowany  jednak obecnie wzrost wydatków publicznych, efekty obniżenia wieku emerytalnego oraz dalsze wydatki na cele socjalne i inwestycje przez ostatnimi wyborami parlamentarnymi, zwiększą deficyt budżetowy na koniec 2019 roku.

A to już wiesz?  Niemcy: Rollercoaster wzrostu gospodarczego będzie trwać w 2021 r.

Po deflacji w 2015 i 2016 r. ceny konsumpcyjne zaczęły ponownie rosnąć w 2017 r., napędzane wzrostem płac i transferami socjalnymi. Atradius Country Report przewiduje się, że inflacja wzrośnie o 2.2 proc. w 2019 r. i 2.7 proc. w 2020 r. Z kolei polityka pieniężna realizowana przez Narodowy Bank Polski była do tej pory akomodacyjna, a Bank Centralny wspierał gospodarkę utrzymując stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. od drugiej połowy 2015 r.

Brak rąk do pracy i negatywne skutki Brexitu

Coraz większym problemem polskiej gospodarki jest niedobór pracowników. Bezrobocie na koniec 2019 roku wyniesie 5.5 proc, a w 2020 spadnie do 5.1 proc. – Brak siły roboczej, spowodowany również obniżeniem wieku emerytalnego jest szczególnie odczuwany w sektorze produkcyjnym oraz budowlanym. Sytuacji na pewno nie poprawi otwarcie rynku niemieckiego na pracowników z Ukrainy, którzy obecnie stanowią znaczącą część kadry robotniczej w wielu branżach i przedsiębiorstwach – zaznacza Paweł Szczepankowski. 
Dodatkowo polska gospodarka polska gospodarka jest najbardziej w Europie Środkowej narażona na finansowe i gospodarcze skutki głosowania Wielkiej Brytanii za wyjściem z UE. Roczne przekazy pieniężne od Polaków mieszkających za granicą wynoszą około 4 mld EUR, z czego duża część pochodzi z Wielkiej Brytanii. W dłuższej perspektywie Brexit może mieć wpływ na fundusze strukturalne UE, które odgrywają istotną rolę w rozwoju gospodarczym Polski. Wielka Brytania jest także drugim po Niemczech krajem co do wielkości eksportu Polski. W efekcie, w 2020 roku wzrost produkcji przemysłowej w Polsce wyniesie 2.2 proc. wobec 5.5 proc. w 2019, a eksportu odpowiednio o 2.6 proc wobec 4.4 proc.

Atradius Country Report można pobrać na stronie: https://atradius.pl/reports/country-report-cee-poland-2019.html

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Atradius Country Report: w 2020 roku Polskę czeka wzrost inflacji i spadek PKB BIZNES, Gospodarka - Silna konsumpcja prywatna oraz inwestycje utrzymają wysoki wzrost PKB Polski w 2019 roku na poziomie 4 proc. Według ekspertów rozwój gospodarczy spowolni w 2020 roku, wzrost PKB wyniesie 3 proc., a inflacja wzrośnie o 2.7 proc

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy