Data publikacji: 2016-05-13
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Automatyzacja pracy w Polsce – czy robot zastąpi Cię w 2035 roku?
Kategoria: BIZNES Gospodarka
Według najnowszego raportu Adzuna ponad 50 000 ofert zniknie z rynku pracy w ciągu dwudziestu lat w wyniku robotyzacji miejsc pracy. • 25% wakatów zniknie z polskiego rynku pracy do 2035 roku
Automatyzacja pracy – czy robot zastąpi Cię w 2035 roku?
Rozwijaj nowe umiejętności i zdobywaj nowe kwalifikacje, bo maszyny przejmą Twoją pracę – według najnowszego raportu Adzuna ponad 50 000 ofert zniknie z rynku pracy w ciągu dwudziestu lat w wyniku robotyzacji miejsc pracy.
50 000 ofert pracy aktualnie dostępnych na polskim rynku może być nieaktualnych w 2035 roku – w stolicy to prawie 4 000, czyli blisko 17% wszystkich dostępnych wakatów
25% wakatów zniknie z polskiego rynku pracy w ciągu najbliższych 20 lat
Szczecin, Bielsko Biała i Radom to miasta najbardziej narażone na automatyzację, natomiast Kraków, Warszawa, i Łódź to miasta z najmniejszym ryzykiem zmian
Sprzedaż, obsługa klienta, transport i administracja to sektory które zostaną najbardziej dotknięte zmianami
Osoby poszukujące pracy powinny poważnie rozważyć, czy ich miejsca pracy są ‘bezpieczne’ w obliczu automatyzacji, która zastąpi umiejętności pracowników. Według analizy przeprowadzonej przez Adzuna Polska na podstawie 198 000 ofert pracy aktualnie dostępnych na polskim rynku, ponad 1 na 4 oferty nie uchroni się przed procesem robotyzacji. Adzuna oszacowała które zawody w Polsce są najbardziej podatne na automatyzację, a tym samym na ich zniknięcie z rynku pracy. Raport wskazuje prawdopodobieństwo powyżej 75%.
Spośród 10 miast w Polsce którym przyjrzano się ze szczególną uwagą, Szczecin okazał się mieć najwyższy odsetek ofert pracy zagrożonych automatyzacją. Niemal 30% wszystkich ogłoszeń w Szczecinie kwalifikuje się do grupy którą naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego określili jako wysoce podatną na automatyzację. Radom i Gdańsk znajdują się niewiele w tyle w rankingu miast najbardziej narażonych na robotyzację miejsc pracy do 2035 roku.
W Warszawie, Krakowie i Łodzi znaleziono najwięcej ofert pracy w zawodach ‘przyszłościowych’, ale średnio 1 na 5 wakatów w tych miastach charakteryzuje wysokie ryzyko automatyzacji. Warszawa znajduje się tuż za Krakowem na szczycie najmniej zagrożonych miast, lecz pod względem proporcji wakatów wysokiego ryzyka, liczba ofert pracy które potencjalnie przejmą maszyny to 2% w skali kraju. Poza dziesięcioma miastami, którym szczegółowo przygląda się raport Adzuny, ryzyko automatyzacji jest znacznie większe.
Produkcja, Administracja i Usługi
Duże liczby wolnych stanowisk dla kierowców (5175), pracowników administracji (1744) oraz pracowników fizycznych w branży produkcyjnej i przemysłowej (18163) świadczą o szczególnym zagrożeniu w sektorze administracji, transportu, oraz o skali robotyzacji linii produkcyjnych. Oferty pracy dla kierowców (które charakteryzuje bardzo wysokie prawdopodobieństwo robotyzacji), to 3% wszystkich wakatów.
Pracodawcy poszukujący pracowników do roli w obsłudze klienta (14667) stanowią aż 7% wszystkich wakatów kraju, pomimo iż kwalifikujące się do tej kategorii profesje polegają w dużej mierze na wykonywaniu powtarzalnych, rutynowych procesów, które są najbardziej podatne na automatyzację. Popularną kategorią jest również administracja (1744), którą charakteryzuje wysoki współczynnik automatyzacji, poprzez zastosowanie oprogramowań i urządzeń inteligentnych.
Tabele statystyczne
Tabela 1: 10 miast z największa i najmniejszą liczbą ofert pracy w kategorii wysokiego ryzyka automatyzacji
Miasta najbardziej i najmniej zagrożone inwazją robotów
wynik
miasto
Oferty pracy o wysokim współczynniku ryzyka
1
Kraków
16%
2
Warszawa
17%
3
Łódź
17%
4
Wrocłąw
19%
5
Poznań
22%
wynik
miasto
Oferty pracy o wysokim współczynniku ryzyka
1
Szczecin
29%
2
Bielsko Biała
29%
3
Radom
27%
4
Gdańsk
26%
5
Opole
26%
Tabela 2: Lista województw według proporcji aktualnych ofert pracy z grupy wysokiego ryzyka automatyzacji (od największego do najmniejszego).
województwo
Oferty pracy o wysokim współczynniku ryzyka
1
Śląskie
29%
2
Opolskie
24%
3
Zachodniopomorskie
22%
4
Pomorskie
21%
5
Świętokrzyskie
21%
6
Warmińsko-Mazurskie
21%
7
Kujawsko-Pomorskie
20%
8
Dolnośląskie
20%
9
Podlaskie
18%
10
Łódzkie
17%
11
Lubuskie
17%
12
Podkarpackie
17%
13
Wielkopolskie
17%
14
Mazowieckie
17%
15
Małopolskie
16%
16
Lubelskie
16%
Metodologia badania
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki zatytułowane ‘The Future of Employment: How Susceptible Are Jobs To Computerisation?” kategoryzuje 702 zawody według ich prawdopodobieństwa automatyzacji w skali od 0 do 1.
Adzuna wykorzystała dane dotyczące zawodów, których prawdopodobieństwo automatyzacji było większe lub równe 0.75, dopasowała do nich słowa kluczowe używane przez pracodawców w ofertach pracy i potwierdziła z danymi bazy danych Adzuna Polska dotyczącej ofert pracy opublikowanych w Maju 2016 roku.
-KONIEC-
O Adzunie
ADZUNA, tzw. ‘Google dla ofert pracy’ działa w 11 krajach na świecie i obsługuje średnio 9 milionów użytkowników miesięcznie. Chcemy wyświetlać każdą ofertę pracy, wszędzie.
Przeszukujemy tysiące stron z wakatami, dzięki czemu nasi użytkownicy nie muszą tego robić – zbieramy miliony ofert pracy na jednym portalu. Udostępniamy wiele opcji wyszukiwania oraz dane dotyczące rynku pracy, dzięki czemu poszukujący pracy mają dostęp do wartościowych informacji i mogą przejąć kontrolę nad własną karierą.
Adzuna została założona w 2011 roku przez Andrew Hunter’a oraz Doug’a Monro, którzy uprzednio związani byli z eBay, Qype oraz Zoopla. W 2015, dotychczas wspierany przez wiodące firmy venture capital (m.in. Index Ventures, Passion Capital i Crowdcube, start-up zebrał fundusze wysokości 3 milionów Euro, w celu wsparcia międzynarodowego rozwoju firmy oraz pracy nad dalszym rozwojem produktu, pozwalając na wzmożoną ekspansję w Polsce i kontynuację rewolucji w poszukiwaniu zatrudnienia na polskim rynku pracy.
Chcemy być najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań pracy online. Cieszymy się, że możemy wykorzystywać możliwości technologiczne, aby pomagać w znalezieniu pracy lub łączyć z lepszymi, bardziej satysfakcjonującymi możliwościami rozwoju kariery.
Kontakt
Dla uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z Marią Woncisz.
Maria Woncisz
Manager Adzuna Polska
Tel. +44 7 539 227 276
e-mail: [email protected]
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: