Data publikacji: 2021-03-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Dobre wieści dla emigrantów: ogromne sumy pieniędzy mogą zostać zwrócone
Kategoria: Podatki BIZNES
Pierwsza połowa roku 2021 zbiega się z początkiem roku podatkowego. Oznacza to, że Polacy pracujący w różnych krajach Europy, mogą rozpocząć proces odzyskiwania nadpłaconego podatku.
Praca za granicą jest fascynująca za sprawą ofert pracy jakie za sobą niesie: w krótkim czasie, ludzie są w stanie zarobić kwoty, które przekraczają średnią pensję w Polsce. Jednakże, to jednak nie cała historia: udział w procesie odzyskiwania podatku może gwarantować dodatkowe imponujące sumy. Nie wszyscy Polacy są świadomi takiej możliwości. Jednakże jest tu też sporo pozytywnych historii.
Nauka na błędach
Pierwsza połowa roku 2021 zbiega się z początkiem roku podatkowego. Oznacza to, że Polacy pracujący w różnych krajach Europy, mogą rozpocząć proces odzyskiwania nadpłaconego podatku.
Już sama myśl wypełniania formularzy podatkowych, może spowodować niezły ból głowy u ludzi, którzy nigdy się z tym nie mierzyli. Ale odzyskiwanie podatków, które na pierwszy rzut oka brzmi skomplikowanie, prowadzi do nieoczekiwanych odkryć.
Krzysztof P., który pracował na holenderskiej platformie wiertniczej, jest jednym z tych szczęśliwców. W roku 2019, Krzysztof odzyskał ponad 11 tysięcy euro od holenderskiego urzędu podatkowego. Jak sam mówi, skłoniła go do tego rada przyjaciela. „Nigdy nie słyszałem o możliwości odzyskania nadpłaconego podatku. Dowiedziałem się o tym przypadkowo, od mojego kolegi. Przez chwile wątpiłem, czy w ogóle gra jest warta świeczki. Ale dziś jestem szczęśliwy, że podjąłem decyzję o odzyskaniu pieniędzy. Te 11 tyś. euro, sprawiły mi nieoczekiwaną radość.” – dzieli swoje zadowolenie Krzysztof.
Łatwiej niż się wydaje
Ludzie niepokoją się kiedy zaczynają proces odzyskiwania podatków. Czasami boją się, że procedury będą zbyt skomplikowane, a może nawet nielegalne, co spowoduję utratę ich świadczeń socjalnych.
Specjaliści przekonują, że odzyskiwanie nadpłaconego podatku jest kompletnie bezpiecznym i legalnym procesem, a wypełnianie dokumentów oraz odzyskanie nadpłaconego podatku należnej osobie jest łatwiejsze niż się wydaje: jedyne co musisz zrobić to zgromadzić najważniejsze informacje od swojego pracodawcy, przygotować dokumenty i skontaktować się z urzędnikami w kraju, w którym pracowałeś.
Pracowałeś za granicą przez kilka lat, ale dopiero dzisiaj dowiedziałeś się o możliwościach odzyskania pieniędzy? Żaden problem. „Wiele europejskich krajów pozwala na wypłacenie nadpłaconego podatku do pięciu lat. Dlatego odzyskasz nie tylko bieżący zwrot, ale jednoczenie kwoty za wcześniejszy okres, które należą do Ciebie;, – podkreśla Daria Wiśniewska, menedżerka firmy rozliczającej podatki RT Tax.
Zewnętrzna pomoc
Według D. Wiśniewskiej, odzyskane pieniądze nie tylko zasilą rodzinną kieszeń ale również budżet Polski. „W wyniku nieodzyskanych nadpłat państwo traci co najmniej kilka milionów euro rocznie. Więc nie tylko Ty ale również Twoja ojczyzna ponosi stratę. Wzywamy do odzyskania tego co prawnie należy do Ciebie, zamiast zostawiać nadpłacone podatki za granicą”.
Każdy może osobiście złożyć wniosek do organu podatkowego w obcym kraju i złożyć dokumenty. Jednakże, jeżeli przygotowujesz się do odzyskania podatku po raz pierwszy, zalecane jest zasięgnięcie wiedzy z zewnątrz. Warto zasięgnąć porady u profesjonalistów, aby dowiedzieć się i nauczyć jak wypełniać dokumenty, jakiej kwoty zwrotu możesz się spodziewać oraz uzyskać odpowiedzi na inne istotne pytania.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: