Regionalne

Ekstremalne pasje – jak się do nich prawidłowo przygotować?

Ekstremalne pasje – jak się do nich prawidłowo przygotować?
Warszawa, 23.05.2018 r. Coraz częściej słyszymy o osobach, która startują w ultramaratonach, uprawiają kitesurfing, skoki na bungee czy wspinaczkę wysokogórską. Z jednej strony tego typu

Warszawa, 23.05.2018 r.

Coraz częściej słyszymy o osobach, która startują w ultramaratonach, uprawiają kitesurfing, skoki na bungee czy wspinaczkę wysokogórską. Z jednej strony tego typu pasje niosą ze sobą niesamowite emocje i ogromne dawki adrenaliny, ale z drugiej bez odpowiedniego przygotowania mogą spowodować poważne kontuzje. W ciągu 11 lat naukowcy przeanalizowali prawie 4 miliony urazów, jakie odnieśli w tym czasie sportowcy. Jak się okazało blisko 11,3% z nich stanowiły urazy głowy, szyi, czy też obrażenia związane z układem krążenia oraz stawami i kośćmi. O czym w takim razie pamiętać zaczynając przygodę ze sportami ekstremalnymi, aby w pełni móc z nich korzystać?
Ruch obok zbilansowanej diety jest jednym z najważniejszych elementów pozytywnie wpływających na stan zdrowia. Nawet niewielka dawka aktywności fizycznej, wykonywana regularnie może przynieść szereg korzystnych zamian w naszym organizmie. W ten sposób nie tylko zwalczymy nadwagę, ale także obniżamy ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, wzmocnimy kości, nie wspominając już o poprawie samopoczucia. Wszystko oczywiście powinno być wykonywane z głową i umiarem.
Co wybrać?
Na początku zacznijmy od określenia tego co w ogóle chcielibyśmy robić? Co sprawi nam najwięcej przyjemności, przy jednoczesnym dostosowaniu do naszego aktualnego stanu zdrowia oraz możliwości organizmu.

– Wybierając rodzaj aktywności fizycznej miejmy na uwadze wiek w jakim się znajdujemy. Organizm bardzo młodego człowieka nie jest jeszcze w pełni dostosowany do uprawiania ekstremalnych sportów wytrzymałościowych, które zazwyczaj rozpoczyna się w wieku późniejszym, dlatego w przypadku takich osób lekarze przede wszystkim zalecają raczej sporty ogólnorozwojowe, biegi krótkie czy gry zespołowe – podkreśla dr Łukasz Małek specjalista kardiolog, na stałe związany z Kliniką Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT.

Jak zacząć?

Gdy wiemy już jaka dyscyplina sportu nas interesuje, zacznijmy się do niej odpowiednio przygotowywać. Nie próbujmy od razu przebiegnąć 10 km czy też zrobić skomplikowanej akrobacji na deskorolce. W pierwszej kolejności upewnijmy się czy nie mamy żadnych przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania danej czynności, a następnie rozplanujmy, najlepiej pod okiem trenera dokładny plan treningowy.
– Złotą zasadą, którą ja osobiście nauczyłem się stosować zaczynając przygodę z nieznaną mi dyscypliną sportową – jest rozwaga. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę i nie udawajmy, że jesteśmy mistrzami w sportach zimowych, mając np. pierwszy raz narty na nogach. Chociaż z pozoru wydaje nam się to oczywiste, to jednak często pod wpływem filmików na YouTube czy sugestii znajomych, zamiast delikatnego przystosowywania organizmu do nowych wyzwań, zaczynamy działać pochopnie, ryzykując wystąpieniem poważnych kontuzji – mówi Victor Borsuk, podróżnik oraz 7-krotny mistrz Polski w kitesurfingu.
Kiedy odpuścić i o czym pamiętać?
Kolejnym elementem, który musimy wziąć pod rozwagę rozpoczynając regularny wysiłek fizyczny jest dieta. Sprawdźmy, czy aby na pewno jest pełnowartościowa oraz prawidłowo zbilansowana w składniki odżywcze i mineralne. Zadbajmy również o odpowiednią długość snu i regenerację stawów.
– Nie ma znaczenia jak długo uprawiamy daną dyscyplinę sportu. Zawsze musimy słuchać naszego organizmu. Jeśli w trakcie treningu poczujemy, że zmniejsza się nasza wydolność, pojawiają się bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca czy omdlenia w trakcie lub po wysiłku, natychmiast go przerwijmy i niezwłocznie skontaktujmy się ze specjalistą. Nie bagatelizujmy tego, ponieważ obciążenie przy wykonywaniu kolejnych ćwiczeń może być dla nas zbyt duże i doprowadzić do poważnych powikłań – dodaje dr Łukasz Małek. – Na swoim przykładzie mogę tylko dodać, że jeśli nie rozpoczniemy dnia serią ćwiczeń rozciągających dużo łatwiej jest doznać kontuzji. Wykonując wyczynowo sporty ekstremalne w dużo większym stopniu narażamy się na wszelkiego rodzaju urazy niż uprawiając rekreacyjne formy ruchu. Z jednej strony mamy możliwość ciągłego rozwoju jaki niosą ze sobą ewolucje w trakcie uprawiania np. kitsurfingu, ale z drugiej trzeba zdawać sobie sprawę z potrzeby stałej diagnostyki, ogromnego wkładu pracy i pokory przy tego typy pasji – komentuje Borsuk.
Na co jeszcze uważać?
Generalnie przyjmuje się, że sport bardzo pozytywnie wpływa na całe nasze ciało. Jednak w momencie, kiedy osoba stale nadwyręża swój organizm bądź ma wrodzoną wadę serca lub zdiagnozowaną inną chorobę np. związaną z układem krążenia, istotną rolę odrywa konsultacja lekarska, która wcale nie musi oznaczać rezygnacji z ekstremalnego charakteru naszego hobby.

A to już wiesz?  Dom nad Ruczajem

– Jest bardzo wiele dolegliwości, które gdy zastosujemy odpowiednie leczenie, nie będą stanowiły medycznych przeciwskazań do prowadzenia zwiększonej aktywności fizycznej. Czasami wystarczy mało inwazyjny zabieg, czy włączenie leku, aby znowu korzystać z uroków wybranej dyscypliny. Oczywiście są zaburzenia, przy których intensywny wysiłek nie jest wskazany, są to m.in.: kardiopatia przyrostowa, istotne wady zastawkowe czy poszerzenie aorty. Jednak również i w tych przypadkach, po rozmowie z lekarzem istnieje możliwość prowadzenia aktywnego tryby życia – wskazuje Małek.
Zaczynając przygodę ze sportem zarówno tym rekreacyjnym jak i wyczynowym, pamiętaj:
• Gdy wybierzesz dyscyplinę sportów, skonsultuj się z lekarzem, czy nie masz żadnych przeciwskazań do jej wykonywania.
• Przed rozpoczęciem pierwszych treningów zacznij przyzwyczajać ciało do większej aktywności fizycznej. Codziennie wykonuj np. serię przysiadów, a także staraj pracować nad równowagą i mięśniami brzucha, które przy większości sportów są konieczne.
• Każdy trening zaczynaj od rozgrzewki. Zadbaj również o odpowiedni plan ćwiczeń oraz nie rób wszystkiego od razu. Stopniowo przyzwyczajaj organizm do wzmożonego wysiłku.
• Zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę oraz sen.
• W czasie treningów nie zapomnij o nawodnieniu oraz dostarczaniu do organizmu porcji elektrolitów i składników mineralnych.
• Jeśli biegasz w maratonach, utrzymuj odpowiedniej długości przerwy pomiędzy kolejnymi startami.
• Gdy jesteś chory, nie ćwicz. W ten sposób możesz doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego i dalszych powikłań.
• W przypadku omdleń, problemów wydolnościowych, wszelkiego rodzaju bólów – przerwij trening i niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
***
Klinika Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT

Klinika Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu ortopedii, rehabilitacji i medycyny sportowej dorosłych, dzieci i młodzieży. Zespół medyczny ENEL-SPORT tworzą wybitni specjaliści z całej Polski: lekarze, rehabilitanci i operatorzy, specjaliści cenieni w kraju i zagranicą. Placówki ENEL-SPORT znajdują się w Warszawie przy ul. Łazienkowskiej 3 oraz Myśliwieckiej 4a, a także w Łodzi w Manufakturze (ul. Drewnowska 58). Szczegółowe informacje dotyczące oferty ENEL-SPORT dostępne są na stronie enelsport.pl oraz na Facebooku.

A to już wiesz?  Cudowna Terapia - premiera spektaklu 22.06.2018

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy