Informacja prasowa
01 grudnia 2015
Francuski klimat w Warszawie – wystawa fotografii Dorothy Shoes
4 grudnia 2015 roku (piątek) o godzinie 18:00 w warszawskiej La galerie Parisienne (ul. Wilcza 8, Warszawa) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii wyjątkowej artystki Dorothy Shoes – „(intro) spective”.
Dorothy Shoes, członkini studia Hans Lucas, jest od dawna związana ze światem teatru. Jej prace, które łączą świadectwo społeczne z plastyczną inscenizacją, stanowią swoisty pomost pomiędzy realizmem i surrealizmem. Są pełne emocji i odnoszą się do różnego rodzaju zagadnień społecznych. Przedstawiają je z różnych perspektyw, poruszając i podnosząc odbiorcę na duchu.
Wystawy zdjęć Dorothy Shoes odbywały się na wszystkich kontynentach i były szeroko opisywane zarówno przez prasę specjalistyczną (fotografia, sztuka), jak i ogólną. Wśród najważniejszych ekspozycji warto wyróżnić tę w Bibliotece Francois Mitterand (BNF) w Paryżu, gdzie wystawiano prace z okazji zdobycia przez artystkę jej dwóch pierwszych ogólnokrajowych nagród: Parole Photographique i La Bourse du Talent Portrait. Dorothy Shoes zdobyła nagrody za serię zdjęć zrealizowanych w środowisku więziennym „Et demain? Portraits d’avenir” (tłum. „A jutro? Portrety przyszłości”). Inspiracje czerpała z pojmowania przyszłości przez osoby skazane na karę pozbawienia wolności. Był to początek zaangażowania artystki w pracę z mniejszościami społecznymi, którą kontynuowała między innymi przy pracach nad serią zdjęć Django du Voyage.
W 2012 roku artystka dowiedziała się, że cierpi na stwardnienie rozsiane. Był to impuls do powstania nowej serii zdjęć „ColèresS Planquées” („Ukryte złości” – anagram francuskiego sclérose en plaques – stwardnienie rozsiane). Poprzez te prace, Dorothy Shoes zaprezentowała własną wizje choroby, z którą przyszło jej się zmierzyć. Zdjęcia – pełne dystansu autoportrety – wystawiano we Francji, Nowym Jorku, Montrealu, Moskwie, Barcelonie, Kijowie, Accrze czy Dżakarcie.
Na uwagę zasługuje fakt, że Dorothy Shoes jako fotograf – wszystkiego nauczyła się sama. Mimo to, jej prace doceniane są na całym świecie, a ich ceny zaczynają się od 650 euro za duże formaty (40x60cm). Specjalnie dla warszawskiej galerii Parisienne powstały mniejsze formaty (limitowana edycja dziesięciu egzemplarzy), które będzie można nabyć za 250 euro.
Prace artystki będzie można podziwiać od 4 grudnia do 5 stycznia 2016 roku w wyjątkowej galerii – concept store – La galerie Parisienne w Warszawie, która łącząc świat sztuki i designu, przedstawia dzieła głównie francuskich artystów (biżuteria, grafiki, fotografie, meble vintage, dekoracje wnętrz).
Wstęp wolny.