Regionalne

Jak dbać o czystość pościeli zimą?

Jak dbać o czystość pościeli zimą?
W okresie zimowym istnieje zwiększone ryzyko występowania alergenów w naszej sypialni niż latem. Brak regularnej wymiany pościeli, oprócz obniżenia komfortu snu, może negatywnie wpływać na

W okresie zimowym istnieje zwiększone ryzyko występowania alergenów w naszej sypialni niż latem. Brak regularnej wymiany pościeli, oprócz obniżenia komfortu snu, może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Jak zadbać o czystość pościeli zimą?

Powiedzmy sobie szczerze: świeża i pachnąca pościel daje nam gwarancję komfortowego
i zdrowego snu. Jednak wzrost temperatury zimą w naszych mieszkaniach oraz brak wietrzenia pomieszczeń, powoduje pojawienie się znacznie większej ilości alergenów niż latem. W łóżku zalegają miliony martwych komórek, których pozbywa się nasza skóra. Martwy naskórek, pot i sebum wydzielane przez nasze ciało są idealną pożywką dla roztoczy.

– „Mikroskopijne pajęczaki stają się coraz częstszą przyczyną alergii. Żyją one w ciepłych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi średnio od 18 do 21 stopni Celsjusza
a wilgotność utrzymuje się na poziomie od 70 do 80%. Najczęściej można je znaleźć na dywanach, zasłonach, pluszowych zabawkach, a także w pościeli. Co ciekawe, roztocze kurzu domowego uczula częściej niż wiosenne i letnie pyłki kwitnących roślin” – wyjaśnia Beata Przybylak ekspert marki Wendre.

Nie one same są dla nas zagrożeniem, ale ich odchody. Zawierają one groźne alergeny, które unosząc się w powietrzu są przez nas wdychane i mogą prowadzić do kataru czy astmy, a także bólów głowy .

W 2016 roku TNS Polska przeprowadziło badania, których celem było sprawdzenie częstotliwości wymienianych ręczników i pościeli na czyste. Jak się okazało, dla większości badanych Polaków ważne jest utrzymanie komfortowego środowiska snu, gdyż ponad 80% z nich wymienia pościel na czystą co najmniej raz w miesiącu.
– Częstotliwość wymiany pościeli to problem, często bagatelizowany. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt rzadka zmiana pościeli może być przyczyną astmy, egzemy czy powodować katar. W naszych kołdrach i poduszkach żyją miliony niewidocznych gołym okiem pajęczaków, których odchody mają silne działanie alergizujące, na które szczególnie narażeni są alergicy – informuje Beata Przybylak ekspert marki Wendre.
Pranie poszewki powinno odbywać się średnio raz na tydzień. W przypadku astmatyków
i alergików nawet co drugi dzień. Odpowiednią temperaturą do prania brudnej poszewki będzie 60 stopni Celsjusza. Jeżeli nasze pranie nastawiamy na niższe temperatury, warto dodać do niego olejek z eukaliptusa lub drzewa herbacianego, które pomogą
w eliminowaniu roztoczy. Jednak regularna wymiana poszewki to nie wszystko. Dla wyeliminowania drobnoustrojów powinnyśmy pamiętać również o praniu poduszki i kołdry, co powinnyśmy robić co 3-4 miesiące.

A to już wiesz?  Plogging – pomagaj planecie biegając!

– „Temperatura prania całej pościeli powinna być zweryfikowana zgodnie z zaleceniem producenta, dlatego przy zakupie zarówno poszewki, jak i kołdry i poduszki, warto zadbać o to, aby była ona wysokiej jakości. Jedynie wtedy tkanina nie ulegnie zniszczeniu podczas prania. W przypadku kołder Wendre, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, każdą kołdrę można prać w domowej pralce automatycznej, w zależności od modelu,
w temperaturze od 60 do 90 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura pozwoli pozbyć się z pościeli wszelkich nieproszonych gości, jak roztocze kurzu domowego” – dodaje Beata Przybylak z firmy Wendre.

Zimowe mrozy potrafią być uciążliwe. Na szczęście kiedy temperatura spada poniżej zera, możemy zrobić coś pożytecznego dla naszego zdrowia. Warto skorzystać z mrozów
i wywietrzyć pościel, aby wypędzić z łóżka niechcianych gości. Jeżeli zrobimy to
w temperaturze poniżej minus 10-15 stopni Celsjusza nie tylko odświeżymy pościel, ale również pozbędziemy się mikroskopijnej wielkości pajęczaków. Pamiętajmy też o tym, aby nie ścielić łóżka bezpośrednio po przebudzeniu.
– „Zimą, kiedy temperatura w naszych domach jest znacznie wyższa niż latem, po przebudzeniu, nie powinnyśmy od razu ścielić łóżka. Po nocy, pozostawmy pościel luźno rozłożoną na łóżku i otwórzmy na oścież okno na minimum 30 minut. Dzięki tej prostej czynności nasza pościel odzyska świeżość” – informuje ekspert marki Wendre.
Za zdrowy i spokojny sen odpowiada również to pod czym i na czym śpimy. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na skład tekstyliów codziennego użytku. Jednym
z kluczowych czynników komfortowego, zimowego snu jest odpowiednia przepuszczalność powietrza, na którą wpływa zarówno jakość poszycia jak i wypełnienie pościeli. Aby pozbyć się niechcianych drobnoustrojów ze swojej pościeli, warto spać pod pościelą antybakteryjną. Firma Wendre wprowadziła nową, innowacyjną linię kołder i poduszek ANTIBACTERIAL, zawierającą włókno ANTIBACT™. Produkty pomogą pozbyć się niechcianych drobnoustrojów z sypialni. Poduszki i kołdry działają przeciwbakteryjnie,
a mikrofibra, z której wykonano poszycie, dodatkowo minimalizuje rozwój roztoczy i ich alergenów. ANTIBACTERIAL wykonano z tzw. tkanin barierowych, nieprzepuszczalnych dla roztoczy i zmniejszających nasilenie objawów uczuleniowych. Kołdry firmy Wendre zostały przebadane w Zakładzie Szkodliwości Biologicznych i Immunoalergologii Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Podczas badań, nie stwierdzono na nich obecności roztoczy. Kołdry i poduszki ANTIBACTERIAL zostały zgłoszone jako wyroby medyczne, a także posiadają certyfikat Tekstylia Godne Zaufania.

A to już wiesz?  Trend zero waste – pozytywny gest w stronę Ziemi

Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

Kołdry dostępne w dwóch rozmiarach:
155×200 sugerowana cena detaliczna: 59 zł
200X220 sugerowana cena detaliczna: 74,90 zł

Poduszki dostępne w dwóch rozmiarach:
50×60 sugerowana cena detaliczna: 26 zł
70×80 sugerowana cena detaliczna: 34 zł

***
Wendre Polska sp. z o.o. jest jednym z największych producentów wyrobów pościelowych
w Europie, od ponad stu lat sprawiając, że sypialnia jest ulubionym miejscem w domu Polaków. Działalność Wendre opiera się na trzech filarach: szacunku do pracowników, dbałości o najwyższą jakość produktów oraz troski o środowisko naturalne. W asortymencie firmy znajdują się tekstylia sypialnianie tj.: kołdry, poduszki, poduszki dekoracyjne, materace, topery oraz protektory na materace. Więcej informacji na: www.wendre.pl oraz www.wendre.sklep.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy