Data publikacji: 2016-12-08
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jarosław Fijałkowski „Wizjonerem XXI wieku” według Wprost
Kategoria: BIZNES Gospodarka
Twórca koncepcji regionalnych hybrydowych centrów handlowych Quick Park oraz współtwórca jedynego w kraju funduszu Retail Parks Fund FIZ AN – Jarosław Fijałkowski, został uhonorowany nagrodą przyznaną przez redakcję tygodnika Wprost „Wizjoner XXI wieku”.
Twórca koncepcji regionalnych hybrydowych centrów handlowych Quick Park oraz współtwórca jedynego w kraju funduszu Retail Parks Fund FIZ AN – Jarosław Fijałkowski, został uhonorowany nagrodą przyznaną przez redakcję tygodnika Wprost „Wizjoner XXI wieku”.
7 grudnia na scenie Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie doceniono wybitnych polskich managerów, którzy swoimi koncepcjami, realizacjami i dokonaniami kształtują trendy i współtworzą przyszłość Polski. Wizjonerzy XXI wieku to osoby, których dokonania i koncepcje wychodzą ponad ramy schematycznego myślenia.
Jarosław Fijałkowski został doceniony statuetką i tytułem „Wizjonera XXI wieku” w uznaniu za stworzenie pierwszego w Polsce deweloperskiego funduszu inwestycji zamkniętych aktywów niepublicznych – Retail Parks Fund oraz za stworzenie portfolio sieci kilkudziesięciu regionalnych hybrydowych centrów handlowych Quick Park, łączących 3 funkcje: galerii handlowej z pasażem, parku handlowego, do którego wejścia zlokalizowane są bezpośrednio z parkingu oraz wielosalowego kina. Dzięki projektowi Quick Park, mieszkańcy mniejszych miejscowości zyskują bezpośredni dostęp do popularnych marek, wcześniej dla nich niedostępnych, takich jak, m.in.: Reserved, Sinsay, Cropp, House, CCC, H&M, Supermarket Piotr i Paweł, Smyk, Rossmann, RTV Euro AGD, Empik czy OH Kino.
Jarosław Fijałkowski, doświadczenie zawodowe zdobywał na stanowiskach kierowniczych w międzynarodowych koncernach, takich jak BP, Echo Investment, Plaza Center i Parkridge CE Retail. W 2004 wraz z angielskimi partnerami założył firmę deweloperską Parkridge CE Retail, która zrealizowała sieć galerii handlowych pod nazwą Focus Mall. Równolegle założył razem z Aviva Investors fundusz Centaurus Fund, którego wartość aktywów przekroczyła miliard złotych. W 2013 roku zaprosił do współpracy osoby, z którymi współtworzył dotychczasowe projekty i założył spółkę inwestycyjno-deweloperską Real2B Development, skoncentrowaną na budowie i rozwoju sieci parków i centrów handlowych Quick Park. Pierwsze dwa projekty zostały właśnie przed kilkoma dniami otwarte w Strzegomiu i Mysłowicach, a kilka kolejnych jest w trakcie realizacji i ich otwarcie nastąpi za kilka miesięcy.
Koncepcja Jarosława Fijałkowskiego dedykowana jest mieszkańcom mniejszych miejscowości, którzy wzorem mieszkańców wielkich miast, będą mogli na co dzień korzystać z możliwości i atrakcji, jakie oferują centra handlowe. Wszystko to w jednym miejscu z kwadransem na dojazd. Idea Quick Parków zmieni funkcjonowanie wielu średniej wielkości miast w kraju. W przygotowaniach i realizacji są także obiekty w Sulechowie, Olkuszu, Pułtusku, Kępnie, Turku, Oławie i w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie. Cechą charakterystyczną Quick Parków jest ich usytuowanie bezpośrednio przy głównej arterii komunikacyjnej i przy największych osiedlach mieszkaniowych. Miasta wraz z okolicznymi miejscowościami, które Grupa Real2B bierze pod uwagę nie przekraczają 100 tys. mieszkańców, z kolei podaż nowoczesnej powierzchni handlowej to max. 200 mkw. na 1 tys. mieszkańców.
Finansowanie na rozwój sieci Quick Parków jest pozyskiwane m.in. w ramach emisji certyfikatów funduszu Retail Parks Fund FIZ AN, pierwszego tego typu w Polsce funduszu zamkniętego, inwestującego w działania deweloperskie mające na celu wznoszenie centrów handlowych. Polscy inwestorzy indywidualni oraz firmy mają możliwość udziału w projekcie poprzez zakup certyfikatów, które są emitowane co miesiąc. Przewidywana roczna stopa zwrotu z inwestycji wynosi co najmniej 13 proc. netto. Od uruchomienia emisji pierwszych certyfikatów we wrześniu 2014 roku ich wartość wzrosła o 32,47% na koniec listopada 2016 roku. W 2017 roku fundusz zamierza pozyskać co najmniej 200 mln zł, czym podwoi obecną wartość aktywów.
– Wizjonerzy to ludzie wyjątkowi, z pasją, ambicjami by realizować swoje pomysły. Czasem wydawałoby się nierealne, czasem fantastyczne, czasem tak proste, że zastanawiamy się dlaczego nikt wcześniej nie zdecydował się ich zrealizować. Dlatego tym bardziej są wyjątkowi. W wyborze laureatów pomogli nam menedżerowie, eksperci, analitycy, a także osoby świata kultury i nauki – powiedziała podczas gali Rita Schultz, Dyrektor Zarządzająca ds. Projektów Specjalnych w PMPG Polskie Media, wydawcy tygodnika Wprost.
W trakcie wieczornej gali obok Jarosława Fijałkowskiego nagrodzeni zostali także inni wybitni polscy managerowie:
Izabela Albrychiewicz, Prezes Zarządu Mec Polska, za wizję ciekawej przyszłości i umiejętne dostosowywanie biznesu do zmian rynkowych.
Grzegorz Brona, Prezes Zarządu CREOTECH – człowiek, który zamierza zbudować do 2020 roku pierwszego polskiego komercyjnego satelitę.
Przemysław Rasz, Wiceprezydent Icopal Europa – kreator budownictwa, z przemysłem budowlanym związany od 25 lat.
Piotr Woźniak, Prezes Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – jest jednym z pomysłodawców projektu budowy połączenia gazociągowego pomiędzy Polską a Norwegią.
prof. dr hab. nauk medycznych Henryk Skarżyński, Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – twórca Światowego Centrum Słuchu, gdzie prowadzona jest działalność naukowa, dydaktyczna i kliniczna. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał operacji wszczepienia implantu ślimakowego przywracając słuch osobie głuchej i uruchomił stały program stosowania implantów słuchowych.
Izabella Wałkowska, prezes zarządu Palstwil – w pięć lat od przejęcia firmy rodzinnej wprowadziła firmę na rynek międzynarodowy i podpisała kontrakt na renowację 200-kilometrowej linii kolejowej w Pakistanie.
Tadeusz Zielniewicz, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie – dzięki niemu możemy podziwiać rozkwit Łazienek Królewskich i ogromne zainteresowanie ze strony zwiedzających, którzy zaskakiwani są coraz to nowymi pomysłami i wydarzeniami. Efektem działań laureata jest m.in. wpisanie muzeum do sieci europejskich Rezydencji Królewskich ARRE.
Nagrodę specjalną przyznano firmie POLKOMTEL za usługę Numer ratunkowy PLUS i aplikację RATUNEK. Nagroda specjalna wręczana jest firmom, za wyjątkowe działania, których celem jest wspieranie i oddziaływanie na budowanie pozytywnej przyszłości.
*****
Grupa Real2B powstała w 2013 roku. Tworzą ją Real2B Development – firma dewelopersko-inwestycyjna, która wspólnie z inwestorem Retail Parks Fund FIZAN realizuje sieć kilkudziesięciu regionalnych hybrydowych centrów handlowych pod nazwą Quick Park na terenie całego kraju. Property2B, które zarządza Funduszem RPF FIZ oraz nadzoruje jego spółki portfelowe. Capital2B świadczący kompleksowe usługi z zakresu finansowania inwestycji.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: