Data publikacji: 2018-08-31
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kobiety w biznesie, czyli biznes zaangażowany
Kategoria: BIZNES Gospodarka
Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego czterema na dziesięć przedsiębiorstw w Polsce kierują kobiety . Tym samym nasz kraj należy do ścisłej czołówki Unii Europejskiej pod tym względem.
Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego czterema na dziesięć przedsiębiorstw w Polsce kierują kobiety[1]. Tym samym nasz kraj należy do ścisłej czołówki Unii Europejskiej pod tym względem. Panie zasiadają na stanowiskach Prezesa Zarządu, Głównego Dyrektora lub właściciela przedsiębiorstwa. Co ważne – dotyczy to zarówno wielkich, międzynarodowych firm, spółek Skarbu Państwa, jak i małych, lokalnych biznesów. Kobiety nie boją się żadnych wyzwań.
Badania wskazują, że w zaledwie 13% firm w Polsce w zarządzie nie zasiada ani jedna kobieta. Panie najczęściej piastują stanowiska kierownicze w działach takich jak HR, finanse oraz controlling. Nie brakuje również dyrektorów wykonawczych oraz przewodniczących rad nadzorczych. Dziś kobiety kierują wielkimi przedsiębiorstwami, których zasięg od dawna przekracza granice Polski.
Dane, które przedstawił GUS, mówią jasno. Cztery na dziesięć przedsiębiorstw w Polsce jest zarządzanych przez kobiety. Stawia nas to w ścisłej czołówce Unii Europejskiej[1]. Tym samym wyprzedzamy między innymi taką potęgę gospodarczą jak Niemcy. Co więcej, panie obecne są w niemalże każdej dziedzinie biznesu. Kobiety kierują firmami transportowymi, sieciami warsztatów samochodowych, są właścicielkami przedsiębiorstw deweloperskich czy fabryk.
Twarde dane
Przez ostatnie lata amerykański Peterson Institute for International Economics (PIIE) obserwował firmy zarządzanie przez panie. Po analizie 22 tysięcy firm, z różnych branż, w 91 krajach okazało się, że przedsiębiorstwa, w których kluczowe stanowiska zajmują kobiety, osiągają o 6% lepsze wyniki finansowe. Wydawać się może, że to nie dużo, ale w przypadku wielkich, międzynarodowych przedsiębiorstw są to zyski nierzadko liczone w milionach dolarów.
Według analiz PIIE globalnie 30% firm kierują kobiety. W zestawieniu tym najlepiej wypada Europa, a najgorzej Azja. Dane te doskonale oddają pozycję Polski na świecie.
EXPO Łódź przykładem
Przykładem biznesu, który doskonale rozwija się pod okiem kobiety, jest EXPO Łódź. Od 2016 roku Prezesem Zarządu jest Anna Adamska-Makowska. Od kiedy Makowska objęła zarządzanie spółką, notuje ona coraz lepsze wyniki. Tylko w tym roku ilość dni wystawowych (czyli czasu kiedy obiekt gości imprezy) wzrosła o 15% w stosunku do roku poprzedniego.
EXPO Łódź cieszy się coraz większym zainteresowaniem biznesu, wzrasta ilość wynajmowanej powierzchni oraz, co najważniejsze, przychody. W Łodzi odbywają się coraz większe i bardziej prestiżowe imprezy, nierzadko o zasięgu europejskim lub nawet światowym.
Gdy obejmowałam stanowisko Prezesa Zarządu, wielu ludzi powątpiewało w moje umiejętności, tylko dlatego, że jestem kobietą. Tymczasem moim celem od początku było, żeby obiekt pracował przez cały rok. Małymi krokami plan ten udaje się realizować. EXPO Łódź notuje coraz lepsze wyniki, co udowadnia jak wartościowa jest kobieca ręka w biznesie – komentuje Anna Adamska-Makowska.
Kobiety piastujące najważniejsze stanowiska w firmach już dawno nikogo nie dziwią. Nie tylko międzynarodowe koncerny, ale również mniejsi przedsiębiorcy dostrzegają liczne zalety zatrudniania pań jako dyrektorów i managerów. Dobrą wiadomością jest również fakt, że Polska należy do ścisłej czołówki w niemalże wszystkich rankingach przedstawiających zaangażowanie kobiet w biznesie. Jest to doskonały prognostyk na nadchodzące lata.
[1] Dane firmy Grant Tornton, Women in Business 2017
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: