Biznes Gospodarka

Koncept tematyczny i architektoniczny EXPO 2022

Koncept tematyczny i architektoniczny EXPO 2022
Jeśli Polska wygra wyścig o EXPO 2022, wystawa po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej. Atutem kandydatury jest lokalizacja, temat i koncept

Data publikacji: 2017-10-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Koncept tematyczny i architektoniczny EXPO 2022
Kategoria: BIZNES Gospodarka

Jeśli Polska wygra wyścig o EXPO 2022, wystawa po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej. Atutem kandydatury jest lokalizacja, temat i koncept architektoniczny.

Rzeczpospolita Polska ubiega się o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi. Jeśli Polska wygra wyścig, wystawa po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej. Atutem kandydatury jest lokalizacja, temat i koncept architektoniczny.

Temat wystawy International EXPO 2022 w Łodzi – „City Re:Invented” – będzie dotyczyć kompleksowej rewitalizacji obszarów miejskich. To zagadnienie, które idealnie pasuje do historii i doświadczeń Łodzi, która jako miasto poprzemysłowe, realizuje obecnie jeden z największych projektów rewitalizacji w Europie. Na przestrzeni ostatnich lat, Łódź zdobyła ogromne doświadczenie w rewitalizacji – obudzono do życia ponad 200 fabryk, kamienic i osiedli, rozpoczęto proces rewitalizacji całych fragmentów miasta, stworzono listę aż 38 wskaźników, które są brane pod uwagę przy rewitalizacji obiektów. Dodatkowo temat wystawy wpisuje się w wyzwania przestrzenne całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ogromna ilość zdegradowanych obszarów miejskich, portowych i pofabrycznych ulega w ostatnich latach przebudowie i przemianie.

Łódź jest liderem rewitalizacji w Polsce, jednym z najszybciej zmieniających się miast w kraju dlatego podczas EXPO chce nie tylko podzielić się doświadczeniem, ale przede wszystkim zachęcić do debaty o rewitalizacji – w aspekcie ekonomicznym, społecznym, kulturowym i środowiskowym. My rozumiemy ją szeroko, jako podnoszenie jakości życia mieszkańców. – Miasta na całym świecie stoją bowiem przed ogromnym wyzwaniem związanym z przywracaniem do życia obszarów zdegradowanych, przeludnieniem, gentryfikacją, a także suburbanizacją — mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi. – Podczas EXPO chcemy rozpocząć debatę nt. rewitalizacji jako narzędzia naprawy i sposobu na nowe życie w mieście – w Łodzi, jak i w wielu miastach w Polsce udało się bowiem przywrócić nową jakość życia, sprawić, by mieszkańcy na nowo byli dumni z miejsca w którym żyją.

A to już wiesz?  Rynek systemów dociepleń rośnie drugi rok z rzędu.

Oprócz tematu wystawy, atutem Łodzi są specyficzne jej uwarunkowania. Trudno znaleźć dziś na świecie miasta, w których można wybudować olbrzymią wystawę w samym centrum.  Łódź jest pod tym względem unikatowa na skalę światową.

EXPO w Łodzi byłoby też powrotem do organizacji tego typu wystaw w centrach miast. Ponadto w 150-letniej historii Wystaw Światowych żadna z poprzednich edycji nie została zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nie bez znaczenia jest również kwestia dobrej lokalizacji Łodzi – centrum Europy, miasto znajdujące się na skrzyżowaniu autostrad, z lotniskiem oddalonym o godzinę drogi od wystawy.

W ramach tematu City Re:Invented na EXPO 2022 planowanych jest aż 11 stref tematycznych, m.in. „CityZen”, „Urban Hereos” i „City Beats”. Część „Home in The City” poświęcona będzie zacieraniu się granic pomiędzy częścią prywatną a publiczną, zaś Metamorphosis Tower to wieża, która stworzona zostanie przy samym wejściu na teren wystawy – ma symbolizować transformację Łodzi – ceglany komin będzie płynnie przechodził w szklany, symbolizując zasilanie miasta czystą energią z ogniw fotowoltaicznych. – EXPO stanowić ma pomost łączący historię Łodzi z jej przyszłością, tkankę miasta niegdyś przeciętą przez linię kolejową oraz miasto z jego mieszkańcami. Symbolem tego spinania będzie skrzyżowanie Osi Miasta (City Avenue), gdzie dominują rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w dużej skali (osie, dominanty, pierzeje) oraz Osi Mieszkańca (Citizen Alley) z przestrzenią dostosowaną do skali człowieka (mała architektura, detale, wnętrza podwórek) – opisuje Jocelyn Fillard, International Architecture Director Sud Architekt Polska.

Nowy koncept urbanistyczny miasta, powstanie na obszarze 25 hektarów w samym centrum Łodzi w kwadracie ulic Kilińskiego, Tuwima, Kopcińskiego i Narutowicza, w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnej stacji kolejowej Łódź Fabryczna. Obszar wystawy ma być częścią powstającego tzw. Nowego Centrum Łodzi, czyli terenu w okolicy nowego Dworca Łódź Fabryczna. Obecnie istnieją tu już biurowce Nowa Fabryczna, Przystanek mBank oraz zrewitalizowane budynki EC1 Łódź. Na wystawę goście będą wchodzić bezpośrednio z dworca Łódź Fabryczna, a jej część będą tworzyć budynki na terenach pofabrycznych i pomagazynowych. Centralnym punktem ma się stać rynek Kobro.

A to już wiesz?  Goldenmark nowym najemcą Wola Parku

Inwestycje na czas wystawy będą realizowane wspólnie przez rząd i miasto. Wydatki spółki celowej na przygotowanie terenu zostaną zbilansowane przez komercjalizację terenów po wystawie. Tereny wystawy są niezwykle atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym – na okolicznym obszarze kończony jest biurowiec mBanku,
rewitalizowane są też kompleks pofarbyczny Monopolis z 1902 roku, planowany jest też obiekt wielofunkcyjny firmy Ghalmco (20 hektarowa działka kupiona od miasta za kwotę 85 mln zł).

Wystawę  ma odwiedzić ponad 8 mln zł, z czego ponad milion z zagranicy.  Oprócz Łodzi kandydatem jest Minneapolis i Buenos Aires. Decyzja o wyborze organizatora zapadnie 15 listopada br.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Koncept tematyczny i architektoniczny EXPO 2022 BIZNES, Gospodarka - Jeśli Polska wygra wyścig o EXPO 2022, wystawa po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej. Atutem kandydatury jest lokalizacja, temat i koncept architektoniczny.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy