Data publikacji: 2017-09-20
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Łódź dzieli się wiedzą o rewitalizacji
Kategoria: BIZNES Gospodarka
Łódź dzieli się wiedzą jak projekty rewitalizacyjne realizować całościowo, z udziałem lokalnej społeczności i poszanowaniem historii. Ostatnio podczas Forum Miast, od 21 września na Krajowej Konferencji Rzeczoznawców Majątkowych
Łódź dzieli się wiedzą jak projekty rewitalizacyjne realizować całościowo, z udziałem lokalnej społeczności i poszanowaniem historii. Ostatnio podczas Forum Miast, od 21 września na Krajowej Konferencji Rzeczoznawców Majątkowych
Wczoraj o rewitalizacji dyskutowano podczas V łódzkiego Forum Miast Partnerskich. Na całodzienne seminarium przybyli przedstawiciele 8 miast, z którymi od wielu lat relacje utrzymuje Łódź takie jak Stuttgart, Lwów, Chemnitz, Mińsk, Tampere czy Szeged. Głównym tematem forum było zarządzanie centrami miast w aspekcie renowacji zabytków i zrównoważonego rozwoju.
Wiceburmistrzowie miast przedstawiali swoje pomysły na podnoszenie jakości życia mieszkańców. – Mamy plan rozbudowy miasta do 2030 roku i obejmuje on rewitalizację starej części, jak i strefy mieszkaniowe, czyli nowsze osiedla po strefy poprzemysłowe, które zamierzamy nie tylko przebudować, ale i rozbudowywać – mówił wicemer Mińska, Aleksander Krepak. Z kolei wiceprezydent Stuttgartu Martin Schairer wskazywał na konieczność „schowania” pod ziemię torów kolejowych, podobnie jak dzieje się to w Łodzi, i oddanie do użytku wartego 4 mld euro głównego dworca kolejowego. – Także w Tampere niezwykle doceniamy wysiłki Łodzi na rzecz przekształcenia przemysłowego miasta w miasto tętniące życiem i atrakcyjną destynację turystyczną. Dla nas temat rewitalizacji jest jak tak samo aktualny – zapewniała wiceprezydent Tampere Johanna Loukaskorpi.
Przedstawiano pomysły jak uczynić śródmieścia miast, miejscami atrakcyjnymi do życia czy wdrożyć projekty rewitalizacyjne w sposób całościowy pod kątem zarówno społecznym, architektonicznym, jak i komercyjnym. Swoją wiedzą dzielili się także przedstawiciele Łodzi, która realizuje szereg dużych programów rewitalizacyjnych takich jak Mia100 Kamienic czy duży program rewitalizacji obszarowej. – Przed nami ważna rozmowa na tematy, które nas łączą – co można zrobić lepiej i jak sprawić, by miasta, którymi zarządzamy stały się lepszymi miejscami do życia. Rewitalizacja to problem cywilizacyjny, bo już niedługo połowa mieszkańców świata będzie mieszkać w miastach – mówił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
To nie jedyna w najbliższych tygodniach aktywność przedstawicieli Łodzi dotycząca rewitalizacji. Łódź bierze w szeregu imprez w Polsce, podczas których będzie dzielić się wiedzą na temat rewitalizacji. W najbliższy czwartek 21 września, w Łodzi rusza Krajowa Konferencja Rzeczoznawców Majątkowych, której głównym tematem jest również przywracanie do życia miejsc zdegradowanych.
Podczas spotkania będzie poruszana kwestia ustawy rewitalizacyjnej, a także kwestie rewitalizacji jako sposobu ochrony dziedzictwa historycznego. Poruszona zostanie również kwestia wpływu rewitalizacji na wartość przestrzeni, a także sesja poświęcona odtwarzanej i wzmacnianej dzięki rewitalizacji spójności społecznej. W części „Zmieniająca się Łódź” omówione zostaną przykłady nieruchomości poprzemysłowych takich jak fabryka Monopolis czy Pałac na ul. Gdańskiej.
W Łodzi zrealizowano już kilkaset projektów rewitalizacyjnych i dzięki temu doświadczeniu miasto chce dzielić się wiedzą z innymi miastami i państwami jak tego typu projekty realizować całościowo, z udziałem społeczności i poszanowaniem historii.
Podczas wczorajszego Forum wiceburmistrzowie miast z Niemiec, Finlandii i Białorusi poparli starania Rzeczpospolitej Polski do organizacji EXPO 2022 w Łodzi, a na zakończenie spotkania delegacje miast udały się w okolice parku Moniuszki, gdzie odsłonięto pamiątkowe tabliczki z nazwami miast partnerskich Łodzi.
Był to swoisty gest poparcia dla starań Rzeczpospolitej Polski o organizację Międzynarodowej Wystawy Specjalistycznej Expo 2022 w Łodzi, pod hasłem „City Re:invented”. Wyniki głosowania Biura Wystaw Światowych już w połowie listopada br.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: