Biznes Gospodarka

Miasto 2.0 Rewitalizacja + Biznes – konferencja w służbie Łodzi

Miasto 2.0 Rewitalizacja + Biznes – konferencja w służbie Łodzi
W dniach 12-13 kwietnia 2018 w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego odbędzie się konferencja Miasto 2.0 Rewitalizacja + Biznes. Jej celem jest dialog na temat koncepcji przestrzennych zmian Łodzi, a także efektywnych sposobów ich

Data publikacji: 2018-03-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Miasto 2.0 Rewitalizacja + Biznes – konferencja w służbie Łodzi
Kategoria: BIZNES Gospodarka

W dniach 12-13 kwietnia 2018 w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego odbędzie się konferencja Miasto 2.0 Rewitalizacja + Biznes. Jej celem jest dialog na temat koncepcji przestrzennych zmian Łodzi, a także efektywnych sposobów ich wdrażania.

W dniach 12-13 kwietnia 2018 w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego odbędzie się konferencja Miasto 2.0 Rewitalizacja + Biznes. Jej celem jest dialog na temat koncepcji przestrzennych zmian Łodzi, a także efektywnych sposobów ich wdrażania. Gościem specjalnym będzie Daniel Libeskind – światowej sławy architekt urodzony w Łodzi. Wśród prelegentów pojawi się również Andrzej Walczak – Prezes Grupy Kapitałowej Atlas. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.

Dążenie do miasta idealnego

Akademicka idea organizacji konferencji Miasto 2.0 Rewitalizacja + Biznes powstała jako kontynuacja szeroko zakrojonych działań realizowanych na potrzeby udziału Łodzi w konkursie na organizację EXPO2022. Zaangażowanie różnych środowisk mających wpływ na kształt i rozwój miasta we wspólną pracę na rzecz jego przyszłości stworzyło możliwość wywołania dyskusji na temat tego, jak powinna się kształtować w poszczególnych obszarach – w perspektywie gospodarczej i architektonicznej, ale nie tylko. Przyjmując formę konstruktywnego dialogu, konferencja ma doprowadzić do znalezienia najlepszych koncepcji i najbardziej satysfakcjonujących sposobów ich realizacji.

Łódź potrzebuje otwartego dialogu nad kształtem i procesami zmian w przestrzeni  miejskiej. Jako uczelnia artystyczna gotowi jesteśmy na zainicjowanie tego dialogu, którego celem byłoby wskazanie potencjału estetycznego i innowacyjnego w procesach projektowych. Jesteśmy też otwarci na rozmowę o potrzebach społeczeństwa w kontekście zmian demograficznych, które wpływają na kształt miasta w przyszłości. Pragniemy pokazać, że nasze miasto jest warte tych wysiłków i ma ogromny potencjał aktywności. Leżąc w samym środku Polski, Łódź powinna stać się jej mocno bijącym sercem – mówi dr hab. inż. Andrzej Wachowicz, Dziekan Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

A to już wiesz?  Koszyk zakupowy w rękach konsumentek

Mamy za sobą już 10 lat doświadczeń związanych z powstawaniem Nowego Centrum Łodzi. Przez parę ostatnich lat walczyliśmy również o organizację w naszym mieście wystawy Expo 2022. Dzięki tym doświadczeniom wiemy, jak bardzo dziś powinniśmy się zaangażować w proces rewitalizacji Łodzi. Ten proces nie dotyczy wyłącznie perspektywy architektonicznej, estetycznej. Chodzi też o rewitalizację w sensie mentalnej odnowy, kulturalnego odrodzenia miasta. Dziś dla mieszkańców miasta naturalna jest pewna dominacja sfery gospodarczej i tego, co wiąże się z procesami globalizacji. Powinniśmy się jednak równolegle postarać, by otaczało nas także trochę więcej fantazji, emocji, pewnej pozytywnej utopii – mówi Andrzej Walczak, Prezes Grupy Kapitałowej Atlas.

Miejsce w świecie i miejsce dla świata

W konferencji poruszającej szereg wątków dotyczących szerokopojętej przyszłości Łodzi wezmą udział między innymi przedstawiciele władz miasta, instytucji akademickich oraz biznesu. Obecność Daniela Libeskinda, światowej sławy architekta reprezentującego modernizm i jego pochodne nurty, urodzonego w Łodzi, znacząco wykracza poza lokalność wydarzenia, nadając mu międzynarodowy charakter. W ujęciu architektonicznym, działania na rzecz rewitalizacji Łodzi mają na celu realizację idei punktowych inwestycji o wyjątkowym charakterze i funkcjonalności, które powstając w niezagospodarowanych dotąd przestrzeniach w centrum, pozwolą wydobyć ukryty w nich potencjał i zaświadczać będą o unikatowości miasta.

O ile celem rozwoju gospodarczego Łodzi jest zapewnienie miastu miejsca w świecie, to celem odnowy kulturalnej i odbudowy tożsamości jest znalezienie w Łodzi miejsca dla świata. Czy nie takie właśnie powinny być główne założenia do projektowania tego, co zwykło się nazywać miastem marzeń? Przy tym wszystkim pojawia się oczywiście wiele innych, trudnych pytań, które należy stawiać. I taki cel ma nasza konferencja organizowana w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – najlepszym „miejscu w mieście” do zadawania sobie trudnych pytań. Odpowiedzi poszukamy w rozmowach z przedstawicielami światowego biznesu i instytucji doradczych. A okazja dodatkowo jest wyśmienita, bo gościem konferencji będzie też światowej sławy architekt Daniel Libeskind, który wprowadzi nas w kolejną odsłonę magicznych poszukiwań zaginionej tożsamości Łodzi i zaprosi nas wszystkich do jej zszywania w Specjalnej Strefie Detalu, miejscu Świata w Łodzi – dodaje Andrzej Walczak.

A to już wiesz?  CMP Paris w Tomaszowie

Kluczem do realizacji procesu rewitalizacji jest budzenie ducha miasta. Bez zaangażowania łodzian nawet najlepsze projekty pozostaną tylko projektami, to świadomi mieszkańcy mogą nadać im prawdziwe życie. W czasach pierwszych budowniczych Łodzi nad herbem miasta widniał napis „Ex navicula navis”  („Z łódki — okręt”) najwyższa pora by go wskrzesić, bo wszyscy potrzebujemy bezpiecznego portu, aby OKRĘT – ŁÓDŹ w przyszłości mógł do niego zawinąć. Mam nadzieję, że konferencja Miasto 2.0 Rewitalizacja + Biznes, choć w niewielkim stopniu przybliży realizację tego celu – uzupełnia Andrzej Wachowicz.

Poszukiwanie najlepszych rozwiązań

Mając na uwadze ograniczone możliwości związane z pozyskiwaniem środków unijnych na działania rewitalizacyjne, niezwykle cenne jest zaangażowanie branży budowlanej w ideę konferencji, a także czynny udział jej przedstawicieli w realizowanych inwestycjach. Wypracowane w ramach wspólnego dialogu koncepcje mają służyć przede wszystkim mieszkańcom miasta, stąd możliwość ich nieograniczonego udziału w wydarzeniu. Rozwój Łodzi to nie tylko poprawa jakości codziennego życia, ale także wzrost rozpoznawalności miasta na arenie międzynarodowej, co przyczynić się może bezpośrednio do jego rozkwitu w każdym z podejmowanych aspektów.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Miasto 2.0 Rewitalizacja + Biznes – konferencja w służbie Łodzi BIZNES, Gospodarka - W dniach 12-13 kwietnia 2018 w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego odbędzie się konferencja Miasto 2.0 Rewitalizacja + Biznes. Jej celem jest dialog na temat koncepcji przestrzennych zmian Łodzi, a także efektywnych sposobów ich wdrażania.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy