Wiadomości branżowe Zachodniopomorskie

Mikro i mali przedsiębiorcy z woj. zachodniopomorskiego najlepiej w Polsce ocenili swoją sytuację

Mikro i mali przedsiębiorcy z woj. zachodniopomorskiego najlepiej w Polsce ocenili swoją sytuację
Zgodnie z wynikami czwartej edycji Raportu Banku Pekao o Sytuacji Mikro i Małych Firm przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego znacznie lepiej niż firmy z innych regionów polskich oceniają sytuację swoich przedsiębiorstw. Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm, czyli pokazujący ocenę minionych dwunastu miesięcy i perspektywę obecnego roku, był najwyższy spośród wszystkich 16 województw i wyniósł 96 punkt ów, co o 2 pkt przewyższa średnią ogólnopolską. Wyniki tegorocznej edycji raportu są najlepsze w czteroletniej historii badania.Zachodniopomorskie mikro i małe firmy zarówno ubiegły rok, jak i perspektywy na 2014 rok oceniają znacznie lepiej niż przedsiębiorcy z całej Polski. Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 93 punkty wobec 89,5 punktów dla całej Polski. Na 2014 r. wynosi dla Polski 97,8 pkt. natomiast dla zachodniopomorskiego 99,5 pkt. Najwyższe oczekiwania poprawy są w samym Szczecinie, najniższe w podregionie stargardzkim. We wszystkich podregionach oceny są jednak powyżej średniej krajowej. - Porównując do średniej dla całej Polski, przedsiębiorcy z

Zgodnie z wynikami czwartej edycji Raportu Banku Pekao o Sytuacji Mikro i Małych Firm przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego znacznie lepiej niż firmy z innych regionów polskich oceniają sytuację swoich przedsiębiorstw. Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm, czyli pokazujący ocenę minionych dwunastu miesięcy i perspektywę obecnego roku, był najwyższy spośród wszystkich 16 województw i wyniósł 96 punkt ów, co o 2 pkt przewyższa średnią ogólnopolską. Wyniki tegorocznej edycji raportu są najlepsze w czteroletniej historii badania.

Zachodniopomorskie mikro i małe firmy zarówno ubiegły rok, jak i perspektywy na 2014 rok oceniają znacznie lepiej niż przedsiębiorcy z całej Polski. Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 93 punkty wobec 89,5 punktów dla całej Polski. Na 2014 r. wynosi dla Polski 97,8 pkt. natomiast dla zachodniopomorskiego 99,5 pkt. Najwyższe oczekiwania poprawy są w samym Szczecinie, najniższe w podregionie stargardzkim. We wszystkich podregionach oceny są jednak powyżej średniej krajowej. 

Porównując do średniej dla całej Polski, przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego najlepiej ocenili ubiegły rok w każdym badanym obszarze. Również perspektywy na 2014 są lepsze niż w innych regionach kraju. Najlepiej oceniono dostępność zewnętrznego finansowania oraz zatrudnienie w przedsiębiorstwach – mówi Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.

Tematem specjalnym tegorocznej edycji raportu Pekao jest eksport. 7% badanych mikro i aż 24% małych firm z województwa zachodniopomorskiego eksportowało w ubiegłym roku swoje produkty. Odsetek eksportujących mikro i małych firm w województwie zachodniopomorskim był w roku 2013 większy od średniej krajowej. Głównym rynkiem eksportowym są Niemcy. 86% badanych eksporterów deklarowało, że sprzedaje swoje wyroby lub usługi na rynku niemieckim. Pozostałe duże rynki zbytu dla przedsiębiorców z zachodniopomorskiego to  kraje skandynawskie (48%) oraz Hiszpania (14%). Według badania przeprowadzonego przez Pekao 25% firm opiera swoją działalność na eksporcie, gdyż ze sprzedaży na rynkach zagranicznych generuje ponad 50% przychodów.  Zdecydowana większość eksporterów, bo aż 73% planuje rozwijać działalność eksportową na nowe rynki lub do nowych kontrahentów.

A to już wiesz?  Dwusetna BOSKA! z Krystyną Jandą, Maciejem Stuhrem i Wiktorem Zborowskim w Teatrze Polonia

Eksport zdecydowanie pozytywnie wpływa na sytuację firmy. Wyniki naszego badania dla eksporterów są znacznie wyższe w stosunku do całej badanej grupy przedsiębiorców. Jednocześnie aż trzy czwarte eksporterów deklaruje dalszy rozwój poprzez zdobywanie nowych rynków lub nowych kontrahentów – powiedział Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.

W 2013 r. odsetek inwestujących przedsiębiorstw z zachodniopomorskiego był nieznacznie wyższy  w porównaniu ze średnią dla Polski (44% – zachodniopomorskie, 40% – Polska). W roku 2014 inwestycje deklaruje 37% zachodniopomorskich mikro i małych firm ? to o aż 5 punktów procentowych więcej niż w kraju. Wartość poniesionych nakładów dla 85% inwestycji w województwie zachodniopomorskim nie przekroczyła 100 tys. złotych.

Bardzo zbliżona do średniej krajowej jest liczba innowacyjnych firm. W roku 2013, 24% firm z województwa zachodniopomorskiego wdrożyło innowację produktową (w Polsce 25%), a 16% innowację procesową – dokładnie tyle samo ile w skali kraju.

Raport Banku Pekao bada również bariery stojące przed przedsiębiorstwami. Częściej niż średnio w kraju firmy w zachodniopomorskim zwracają uwagę na bariery w postaci obciążeń biurokratycznych, dostępu do programów pomocowych i kwalifikacji pracowników. Konkurencja innych firm czy popyt na produkty/usługi stanowią mniejszą barierę niż w innych województwach.

Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami 7 tysięcy mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy. Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu jest eksport.

 


 

Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem wartości aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec  4 kwartału 2013 r. na poziomie 18,6%).

Bank Pekao SA dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz oferuje swoim klientom dostęp do sieci ponad 5000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa wiodące na polskim rynku domy maklerskie, oraz spółki zajmujące się leasingiem i faktoringiem.

Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2012 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Mobile Trend Awards, Bank Pekao został także uhonorowany po raz czwarty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2013. Na polu bankowości korporacyjnej Pekao w 2012 roku otrzymało tytuły Najlepszego Dostawcy Usług Walutowych i Najlepszego Banku Finansowania Handlu, przyznawane przez magazyn Global Finance. Bank Pekao jest czterokrotnym zdobywcą tytułu Najlepszego Banku w Polsce przyznawanego przez magazyn ?Euromoney?. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny ?The Banker? i ?Global Finance?. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą ?Złotego Bankiera? za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.

Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia ok. 160 tys. osób.

Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy