Data publikacji: 2021-02-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Młoda Sztuka
Kategoria: Kultura BIZNES
Aukcyjny rekordzista w DESA Unicum
Aukcyjny rekordzista, Tomasz Poznysz, powraca z nową serią prac w DESA Unicum. Jeden z jego obrazów z cyklu przedstawiającego psy, sprzedał się za blisko 18 tys. zł. Na najnowszej wystawie Młoda Sztuka pojawi się z kolei jego najnowsze dzieło „Maria Magdalena”. Zobaczyć można też będzie prace m.in. Eweliny Ulaneckiej, Aleksandry Staniorowskiej czy Mirelli Stern. 16 lutego zostaną zlicytowane.
Szerokie studia nad sztuką umożliwiły Tomaszowi Poznyszowi wykreowanie własnego stylu. Umiejętność odczytania dzieła pod względem technologicznym i formalnym oraz doświadczenie w zakresie konserwacji i restauracji dzieł stały się fundamentem pobudzającym jego wyobraźnię, a przede wszystkim kształtującym jego warsztat malarski. Wykorzystanie ikonicznych przedstawień jest dla artysty podstawą do odtwarzania warsztatu dawnych mistrzów, poszerzając tym możliwości manualne oraz ikonograficzne. Wykorzystanie artefaktów w jego pracach niesie ze sobą pierwiastek popkulturowy, który jest luźno połączony z ikonologią, co ma skłaniać odbiorcę do głębszej kontemplacji pracy. Autor ubiera konwencjonalną satyrę w formę bardzo wysublimowaną. Dzięki naturalnym skłonnościom do perfekcjonizmu najlepiej odnajduje się w malarstwie figuratywnym, które w jego obrazach stają się najbardziej wiarygodną formą pastiszu. Nie ma w nich miejsca na przypadek, każdy detal potraktowany jest z pietyzmem. Pozwala on sobie także na dużą swobodę w zabawie formą i tematyką. W DESA Unicum zobaczyć można jego obraz z 2020 roku przedstawiający pokrytą tatuażami Marię Magdalenę.
Uwagę zwraca również wielobarwna praca Eweliny Ulaneckiej. Artystka z wykształcenia jest projektantką ubioru. Obrazy tworzy pod pseudonimem artystycznym La iluzjon. Brała udział w wielu konkursach dla młodych projektantów, gdzie zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: Złota Nitka, Manufaktura Fashion Weekend, New Look Design. Jej autorskie kolekcje wykorzystywano w filmach i teatrze. Obok miłości do projektowania mody, bardzo ważne miejsce zajmuje miłość do malarstwa abstrakcjonistycznego. Obrazy, które tworzy to spontaniczny i jednocześnie podświadomy zapis twórczy. Ciekawość świata i ludzkiej natury stanowi dla artystki niekończącą się inspirację w wyrażaniu jej emocji w tego typu malarstwie. Pasjonuje ją niepowtarzalność, nieprzewidywalność i ulotność. W pracach stara się kreować indywidualną wizję swojego stylu poprzez eksperymentowanie z kolorem i fakturą. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce jak i za granicą. W DESA Unicum zobaczyć można wielkoformatowe dzieło „Qualia”.
Niezwykle ciekawą pracą jest również dzieło Natalii Magalskiej, składające się z sześciu figurek z serii Slavsquad. Modele zostały wykonane z porcelany i nazwane kolejno: ciężarna, dziewczyna, Janusz, wojownik, sikająca i przykuc. Natalia Magalska jest absolwentką Rzeźby na wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Nagrodzona m.in. Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańsk w konkursie XI Najlepsze Dyplomy ASP oraz Nagrodą CSW Łaźnia za pracę dyplomową „Łódzka 5” czy Nagrodą Rektora ASP we Wrocławiu w V Studenckim Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej w Poznaniu za pracę „Dres”.
Wszystkie dzieła oglądać można na wystawie przedaukcyjnej do 16 lutego. W ten sam dzień o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Młoda Sztuka: 10-16 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 16 lutego 2021 godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-edqv/
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: