Pomorskie Wiadomości branżowe

Nauka i zabawa na ?Planecie Energii? w Tczewie

Eksperymenty związane z energią elektryczną, konkursy z nagrodami i wspaniała zabawa – wszystkie te elementy towarzyszyły pobytowi ekipy „Planety Energii” w Tczewie 23 i 24 października. Przez dwa dni mobilne laboratorium naukowe Grupy Energa odwiedziło prawie 2,2 tysiąca dzieci i 900 dorosłych.Prąd elektryczny to zjawisko, które niełatwo zrozumieć, ale nauka poprzez zabawę zdecydowanie w tym pomaga. Przekonały się o tym dzieci z Tczewa, które z ogromnym zaciekawieniem przekraczały próg kosmicznego Energobusu – laboratorium na kółkach Grupy Energa. Czekały tam na nie eksperymenty wyjaśniające m.in. budowę atomu oraz zjawisko przepływu prądu. Najmłodsi poznali także różne rodzaje przewodników i izolatorów. Prawdziwą furorę robiło doświadczenie polegające na wytwarzaniu energii elektrycznej za pomocą siły własnych mięśni, podczas którego można było sprawdzić ile prądu potrzeba do zasilenia różnych żarówek, np. energooszczędnej i zwykłej. Eksperci „Planety Energii” demonstrowali także sposoby wytwarzania prądu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – wody oraz wiatru. Można było

Eksperymenty związane z energią elektryczną, konkursy z nagrodami i wspaniała zabawa ? wszystkie te elementy towarzyszyły pobytowi ekipy ?Planety Energii? w Tczewie 23 i 24 października. Przez dwa dni mobilne laboratorium naukowe Grupy Energa odwiedziło prawie 2,2 tysiąca dzieci i 900 dorosłych.

Prąd elektryczny to zjawisko, które niełatwo zrozumieć, ale nauka poprzez zabawę zdecydowanie w tym pomaga. Przekonały się o tym dzieci z Tczewa, które z ogromnym zaciekawieniem przekraczały próg kosmicznego Energobusu ? laboratorium na kółkach Grupy Energa. Czekały tam na nie eksperymenty wyjaśniające m.in. budowę atomu oraz zjawisko przepływu prądu. Najmłodsi poznali także różne rodzaje przewodników i izolatorów. Prawdziwą furorę robiło doświadczenie polegające na wytwarzaniu energii elektrycznej za pomocą siły własnych mięśni, podczas którego można było sprawdzić ile prądu potrzeba do zasilenia różnych żarówek, np. energooszczędnej i zwykłej. Eksperci ?Planety Energii? demonstrowali także sposoby wytwarzania prądu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii ? wody oraz wiatru. Można było również dowiedzieć się więcej na temat segregacji odpadów.
Mobilne laboratorium naukowe Grupy Energa odwiedzali również dorośli mieszkańcy Tczewa. Chociaż program ?Planeta Energii? skierowany jest głównie do najmłodszych, dorośli chętnie uczestniczyli w pokazach i eksperymentach prezentowanych przez ?Planetową? ekipę.

Konkurs „Planeta Energii”

Odwiedzający mobilne centrum nauki mogli zapoznać się z zasadami konkursu edukacyjnego organizowanego już po raz piąty przez Grupę Energa. Można w nim nie tylko zdobyć cenną wiedzę na temat prądu, ale i wygrać atrakcyjne nagrody. Energobus goszczący w Tczewie to zaledwie zapowiedź głównej wygranej.
? W naszym mobilnym centrum nauki oprócz Energobusu znajdują się jeszcze cztery strefy edukacyjne pełne fascynujących eksperymentów prowadzonych przez pracowników akademickich, kino 3D oraz multimedialne zabawy i konkursy ? mówi Marta Dankowska z Grupy Energa, koordynator programu ?Planeta Energii?.

W konkursie może wziąć udział każdy nauczyciel, który przeprowadzi minimum trzy lekcje na temat energii elektrycznej opierając się o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Sprawozdania z przeprowadzonych zajęć należy złożyć do 13 lutego 2015 roku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 13 marca 2015 roku.
W konkursie przyznanych zostanie także pięćdziesiąt wyróżnień, a zaangażowanie nauczycieli i dzieci premiowane będzie specjalnymi certyfikatami i dyplomami. Na każde dziecko z nagrodzonej i wyróżnionej klasy czekają edukacyjne prezenty.
Więcej informacji na temat programu (w tym regulamin konkursu, scenariusze lekcji, pomoce naukowe w formie elektronicznej oraz wzór sprawozdania) dostępnych jest na stronie www.PlanetaEnergii.pl.

A to już wiesz?  Kwietniowy koncert NOSPR

Honorowy patronat nad programem ?Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Planeta Energii. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy