Wydarzenia

Open Source jako siła napędowa przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce

Open Source jako siła napędowa przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce
Informacja prasowa Warszawa, 28 kwietnia 2015 Open Source jako siła napędowa przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce Zakończyła się ósma edycja konferencji Open Source Day 2015

Informacja prasowa Warszawa, 28 kwietnia 2015

Open Source jako siła napędowa przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce
Zakończyła się ósma edycja konferencji Open Source Day 2015

23 kwietnia odbyło się święto dla wszystkich entuzjastów idei Open Source. Od 2008 roku konferencja Open Source Day gromadzi w Warszawie największe polskie i zagraniczne autorytety z zakresu otwartego oprogramowania i systemu Linux. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a głównym partnerem technologicznym całego wydarzenia była firma IBM ? amerykański gigant z branży IT. Pomysłodawcami i organizatorami Open Source Day są firmy B2B oraz Linux Polska. Tegoroczna edycja konferencji koncentrowała się głównie na najnowszych trendach w Open Source takich jak: OpenStack, BigData, NoSQL, security. Jakie są wnioski po ósmej edycji Open Source Day?

?Tegoroczna konferencja była rekordowa nie tylko pod względem ilości uczestników, ale również pod względem liczby wspierających nas partnerów. Gościliśmy ponad 750 osób, które przyszły aby spotkać się z przedstawicielami liderów branży IT takimi jak IBM – główny partner konferencji ? czy Red Hat, Intel, EnterpriseDB, Liferay, Zabbix i wielu innych. Co roku zapraszamy również gości specjalnych z sektora rządowego i biznesowego. W tej edycji bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje Dyrektora Departamentu Informatyzacji, Sebastiana Christowa oraz Wiceprezesa Zarządu Orange Polska, Pana Piotra Muszyńskiego. O rosnącej z roku na rok popularności konferencji świadczą chociażby statystyki oglądalności transmisji na żywo ? podczas tegorocznej edycji odnotowaliśmy ponad trzy tysiące różnych adresów IP? ? komentuje Dariusz Świąder, Prezes Linuxpolska.pl

Podczas Open Source Day 2015 odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział reprezentanci partnerów konferencji. Paneliści dyskutowali na temat przyszłości polskiego rynku Open Source próbując znaleźć odpowiedź na pytanie czy należy spodziewać się w tym zakresie rewolucji czy raczej czeka nas powolny, ale stabilny rozwój? Wśród poruszanych na konferencji zagadnień największym zainteresowaniem cieszyły się tematy takie jak – ?Open Source jako siła napędowa przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce? czy ?Wsparcie dla Twojego Linuksa?. Eksperci prognozują, że Polska jest dużym i dobrze rokującym rynkiem dla Open Source?owych rozwiązań. W perspektywie najbliższych lat powinniśmy spodziewać się prawdziwego boomu w wykorzystywaniu otwartego oprogramowania zarówno w administracji publicznej jak i biznesie.

A to już wiesz?  Zgłoś projekt do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017

?Cieszymy się ogromnie, że konferencja jest okazją do spotkania ze społecznością Open Source oraz stanowi doskonalą sposobność do spotkania jej przedstawicieli – również w tych mniej formalnych okolicznościach podczas wieczornej imprezy. Mamy nadzieję, że kolejne edycje będą równie dużym sukcesem. Już teraz szykujemy niespodziankę na kolejny rok! Możemy jeszcze wszystkich zaskoczyć!? ? podsumowuje Kamila Szenejko, Menedżer Konferencji Open Source Day 2015

Wśród wystawców na konferencji znaleźli się światowi potentaci na rynku IT. Swoje najnowsze rozwiązania technologiczne i systemy prezentowały m.in. IBM, Red Hat, Intel, EnterpriseDB, Zabbix Mirantis, Pivotal, GitHub, Microsoft, Intel czy Zabbix. Przez cały czas trwania konferencji sale były wypełnione po brzegi.

?Od wielu lat wspieramy technologie otwarte i już drugi rok z rzędu bierzemy udział w konferencji Open Source Day. Obecnie intensywnie inwestujemy w konsorcjum OpenPOWER, aby wspólnie z partnerami zrzeszonymi w ramach tej organizacji dostarczyć naszym klientom innowacyjne produkty stanowiące realną alternatywę dla rozpowszechnionej na rynku architektury x86. Konferencja OSD tworzy przestrzeń do dyskusji pomiędzy vendorami, a klientami poszukującymi rozwiązań otwartych? ? komentuje Maciej Gruczyński, Server Solutions Sales Manager, IBM Polska.

?Open Source Day to świetna impreza i możliwość poznania ludzi nie tylko ze społeczności Open Source, ale także z sektora biznesowego. Open Source Day wypracował sobie już mocną pozycję na rynku, a organizatorzy konferencji co roku utwierdzają nas w przekonaniu, że nie jest to przypadek. Z punktu widzenia sponsora naszego stanowiska firmy Microsoft, Open Source Day było doskonałym miejscem na poinformowanie w jaki sposób odbywa się współpraca ze środowiskami Open Source oraz co można zyskać łącząc technologie OS z platformą Microsoft Azure? ? komentuje Ryszard Dałkowski, ekspert expertum.pl

Główne wnioski po konferencji:
? Open Source ? to bardzo dynamicznie rozwijający się sposób myślenia o nowych technologiach, które przede wszystkim mają być użytkowe, dostępne, interoperacyjne, bezpieczne i nieustannie doskonalone.

A to już wiesz?  Nie marnuj jedzenia – to takie proste

? W najbliższych latach zarówno polska administracja publiczna, jak i przedstawiciele biznesu będą coraz bardziej przekonywać się do technologii otwartych ze względu na innowacyjne rozwiązania, bezpieczeństwa oraz cenę.

? Światowi giganci rynku IT coraz mocniej inwestują w rozwiązania Open Source, ponieważ widzą ogromny potencjał w tej technologii.

***
Konferencja Open Source Day 2015, Warszawa, Hotel Marriott, 23 Kwietnia 2015 (http://opensourceday.pl/) to największe w Polsce i jedno z najbardziej znanych w Europie wydarzeń poświęconych otwartemu oprogramowaniu. Spotkanie to jest doskonałą okazją do dyskusji oraz do wymiany poglądów i doświadczeń między przedstawicielami kluczowych firm działających w branży rozwiązań otwartych, a uczestnikami konferencji. Jej celem jest wspieranie idei otwartego oprogramowania oraz popularyzacja jego użycia. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy