Regionalne

Piosenka na miarę Oscara

Piosenka na miarę Oscara
28 lutego 2018, Warszawa Wielkimi krokami zbliża się gala wręczenia Oscarów. Podczas tegorocznej uroczystości nie tylko poznamy tytuły najlepszych filmów, zobaczymy najpiękniejsze kreacje, ale też

28 lutego 2018, Warszawa

Wielkimi krokami zbliża się gala wręczenia Oscarów. Podczas tegorocznej uroczystości nie tylko poznamy tytuły najlepszych filmów, zobaczymy najpiękniejsze kreacje, ale też dowiemy się, która piosenka filmowa zostanie nagrodzona prestiżową statuetką. Laureatami nagrody jest niezliczona liczba gwiazd, a zwycięskie piosenki niemal zawsze stają się hitami na skalę światową. Które z wielkich utworów słuchamy do dziś i które piosenki maja szansę zgarnąć Oscara w tym roku?

Oscar za najlepszą piosenkę oryginalną
Pierwszy Oscar w tej kategorii został przynany w 1934 roku, a nominowane są do niej tylko oryginalne piosenki napisane do filmów. Warto zaznaczyć, że tutaj nagradzani zostają autorzy muzyki i tekstu, czyli twórcy, a nie wykonawcy. To właśnie ich zadaniem jest stworzenie utworu, który będzie ilustracją filmu. Co więcej – kompozycja powinnna wzbudzać u odbiorcy jeszcze większe emocje niż sam wizualny przekaz dodając mu dynamiki czy dramaturgii. Utwór, który nominowany jest do Nagrody Akademii za najlepszą piosenkę oryginalną zwykle pojawia się jedynie w czołówce lub dopiero w napisach końcowych. Często jest to na tyle mocne uderzenie, które wgniata w kinowy fotel zarówno członków Akademii siedzących w oscarowym jury, jak i widzów. Następnie sukces utworu można mierzyć albo poprzez ilość przyznanych nagród albo liczbę odsłuchań w serwisach streamingowych, jak serwis muzyczny TIDAL, który jest dostępny dla klientów sieci Play, którym klienci mogą cieszyć się przez 2 lata za DARMO w wybranych ofertach – wystarczy kliknąć tylko przycisk „wypróbuj”. Największymi hitami stają się najczęściej te utwory wykonywane przez znanego artystę, który nadaje utworowi styl i oryginalny charakter. Czy „Moon River” ze Śniadania u Tiffany’ego byłaby tą samą piosenką, gdyby nie śpiewała jej Audrey Hepburn?

Oscarowy pewniak
Są piosenki, które słyszymy i wiemy, że są oscarowymi pewniakami. Utwory z filmów o przygodach Jamesa Bonda i m.in. „Skyfall” Adele czy „Writing’s on the Wall” Sama Smitha to kompozycje, które w pełni zasłużenie zdobyły nagrodę i podziw wśród publiczności. Dlaczego? Chociażby ze względu na doskonałe teksty, aranżacje na orkiestrę symfoniczną. To tylko kilka elementów, które spowodowały, że nagroda była niemal pewna. Podobnymi pewniakami były utwory napisane do musicali np. Flashdance, Dick Tracy, Evita czy La La Land. Czy Madonna śpiewająca „Don’t cry of me Argentina” wcielając się w rolę Evity Peron, lub Emma Stone i Ryan Gosling w La La Land mogli wyjść z gali bez statuetek?
Warto zaznaczyć, że wiele nagród zdobywają także utwory stworzone do bajek. Piękna i Bestia, Król Lew, Pocahontas czy Tarzan to tylko niektórzy zwycięzcy. To podobnie, jak piosenki z filmów o Bondzie, melodie wykonywane przez największe światowe gwiazdy, z tekstami z przesłaniem i spektakularnymi aranżacjami na orkiestrę symfoniczną.

A to już wiesz?  Dublet KiK – nowe sklepy w Łobzie i Pruszczu Gdańskim

Zwycięzcy Oscara, którzy stali się światowymi hitami:
 „Mona Lisa” – Captain Carey U.S.A. – Nat King Cole – 1950
 „Moon River” – Śniadanie u Tiffany’ego – Audrey Hepburn – 1961
 „Raindops keap fallin’ on my head” Butch Cassidy i Sundance – Kid BJ Thomas – 1969
 „The way we were” – The way we were – Barbra Streisand – 1973
 „Fame” Fame – Irene Cara – 1980
 „Flashdance – What a feeling” – Flashdance – Irene Cara – 1983
 „I just call to say I love you” – The Woman in red – Stevie Wonder – 1984
 „Say you, say me” – White night – Lionel Richie – 1985
 „Take my breath away” – Top Gun – Berlin – 1986
 „(I’ve Had) The Time of My Life” – Dirty Dancing – Bill Medley, Jennifer Warnes – 1987
 „Sooner or Later (I Always Get My Man)” – Dick Tracy – Madonna – 1990
 „Beauty and the Beast” – Beauty and the Beast” – Céline Dion, Peabo Bryson – 1991
 „Streets of Philadelphia” – Philadelphia – Bruce Springsteen – 1993
 „Can You Feel the Love Tonight” – Król Lew – Elton John – 1994
 „Colors of the Wind” – Pocahontas – Judy Kuhn – 1995
 „You must love me” – Evita – Madonna – 1996
 „My heart will go on” – Titanic – Celine Dion – 1997
 „When you believe” – Książę Egiptu – Mariah Carey Whitney Houston – 1998
 „You’ll Be in My Heart” – Tarzan – Phil Collins – 1999
 „Things Have Changed” – Cudowni chłopcy – Bob Dylan – 2000
 „Lose yourself” – 8 mila – Eminem – 2002
 „Into the West” – Władca Pierścieni: Powrót króla – Annie Lennox – 2003
 „Jai Ho” – Slumdog. Milioner z ulicy – The Pussycat Dolls – 2008
 „Skyfall” – Skyfall – Adele – 2012
 „Writing’s on the wall” – Spectre – Sam Smith – 2016
 „City Of Stars” – La La Land – Emma Stone, Ryan Gosling – 2017

A to już wiesz?  Co kryje Sri Lanka?

Jak będzie w tym roku?
Kilkudziesięcioletnia historia przyznawania Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną pokazuje, że aby wygrać trzeba stworzyć naprawdę doskonałe dzieło – z niepowtarzalnym tekstem, cudowną aranżacją i czarującym głosem, który je zaśpiewa.
Kto zdobędzie statuetkę w tym roku?
W tym roku do statuetki Oscara 2018, w kategorii utwór muzyczny nominowani są:
 „Stand Up for Something”, „Marshall”
 „Mighty River”, „Mudbound”
 „Remember Me”, „Coco”
 „This is Me”, „Król rozrywki”
 „The Mystery of Love”, „Tamte dni, tamte noce”

TIDAL
TIDAL to globalny serwis streamingowy z najwyższą jakością dźwięku HD, muzycznymi wideo w jakości HD i ekskluzywnymi materiałami przygotowanymi przez dziennikarzy muzycznych, ekspertów i gwiazdy – między innymi Alicię Keys, Beyonce oraz White Stripes. TIDAL dysponuje bogatą bazą utworów posiadając już ponad 52 miliony pozycji. Oprócz tego serwis oferuje playlisty tematyczne i pozwala słuchać ulubionych utworów na telefonach, tabletach, komputerach i odtwarzaczach sieciowych. Klienci PLAY mogą skorzystać z TIDAL przez 2 lata za DARMO w wybranych ofertach. Więcej szczegółów na: https://www.play.pl/uslugi/tidal/.
Nielimitowana muzyka za DARMO w PLAY
W ramach promocji „Nielimitowana muzyka za darmo” w Play, abonenci sieci Play przez 2 lata mogą cieszyć się nielimitowanym dostęp do muzyki za darmo dzięki TIDAL Premium. Oferta dostępna jest w wybranych ofertach STAN NIELIMITOWANY. Pozwala to im cieszyć się 52 milionami utworów, legalną muzyką bez reklam nawet na 3 urządzeniach oraz dostępem do niej w trybie offline. Dodatkowo, klienci PLAY korzystający z usług na kartę oraz MIX, otrzymają możliwość słuchania muzyki z w aplikacji TIDAL jedynie za 17,99 zł/mc!

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy