Regionalne

Plogging – pomagaj planecie biegając!

Plogging – pomagaj planecie biegając!
Informacja prasowa Warszawa, 28 maja 2019 r. Bieganie to nie tylko sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Korzystnie wpływa ono na nasz organizm, poprawia kondycję

Informacja prasowa
Warszawa, 28 maja 2019 r.

Bieganie to nie tylko sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Korzystnie wpływa ono na nasz organizm, poprawia kondycję i samopoczucie. Co jednak, jeśli powiemy, że biegając możesz pomóc nie tylko sobie, ale i całej planecie? Nic prostszego. Przerzuć się na plogging – połączenie biegania na łonie natury ze sprzątaniem zaśmieconej okolicy. Kilka minut poświęconych na zebranie puszek, butelek czy plastikowych odpadów wystarczy, by zbudować olimpijską formę i sprawić, że Ziemia stanie się lepszym i czystszym miejscem.
Proekologiczny trening
Plogging to połączenie słów jogging i plocka, które po szwedzku oznacza zbieranie. Zwyczaj biegania i zabierania ze sobą śmieci przywędrował bowiem właśnie Szwecji. Tamtejsi pasjonaci biegania wzięli sprawy w swoje ręce, gdy uznali, że mają dość odpadów porozrzucanych po lasach, ścieżkach i trawnikach. Świadomość ekologiczna w Szwecji osiągnęła bardzo wysoki poziom i od dawna może stanowić wzór dla innych krajów – segregacja odpadów, recykling czy pielęgnowanie filozofii zero waste są tam na porządku dziennym. Szczęśliwie jednak również polskie społeczeństwo coraz bardziej uświadamia sobie globalny problem zaśmiecania środowiska naturalnego i próbuje z nim walczyć.
Jak przygotować się do ploggingu?
Rzecz jasna, nie obejdzie się bez dobrania odpowiednich butów i pogody, czyli tego, czego potrzebuje każdy biegacz. Ekwipunek amatora ploggingu dopełniają tylko… rękawice, worek, torba lub każdy inny pojemnik, do którego można wrzucić zebrane śmieci. Schylanie się po odpady i dźwiganie ze sobą ciężaru angażuje pracę dodatkowych partii mięśni. Gdy jednak trafisz na wyjątkowo zaśmiecone miejsce i będziesz chciał posprzątać wszystko w zasięgu wzroku, możesz napotkać problem – worek okaże się zbyt ciężki. Wówczas łatwo o przeciążenie mięśni i kontuzję. Zadbaj o to, aby wypełniony już worek zostawić w miejscu, z którego łatwo będzie go zabrać służbom sprzątającym, a zbieranie kontynuuj do nowego pojemnika.
Nawet jeżeli za jednym razem nie wysprzątasz całego lasu, pomnóż liczbę zebranych śmieci przez liczbę dni w roku, w których uprawiasz sport i… wyobraź sobie tę górę śmieci, od których uratowałeś środowisko. Szacunek!
Zadbaj o organizm
Dobre przygotowanie do treningu to oczywiście nie tylko dobór odpowiedniego ekwipunku czy pełna, sumiennie wykonana rozgrzewka. Duże znaczenie ma także odpowiednia dieta – optymalne przygotowanie zapotrzebowania kalorycznego czy makroskładniki – węglowodany, tłuszcz i białko.
– Uzupełniając energię przed i po treningu, pamiętaj, że posiłki nie powinny być zbyt obfite i ciężkostrawne. Bywa, że odżywiamy się zdrowo i prawidłowo obliczamy zapotrzebowanie na kalorie i makroskładniki, ale nie jesteśmy w stanie zjeść więcej – pojawia się potrzeba tzw. suplementacji. Dobrze jest więc znaleźć coś, co uzupełni niedobory w jadłospisie. Warto postawić na batony proteinowe, np. Protein BA! od Bakalland z podwyższoną ilością białka i ze zwiększoną zawartością składników, które ułatwią regenerację tkanki mięśniowej – mówi Jakub Mauricz, dietetyk i ekspert Trendbooka Bakalland.
Łącz pożyteczne… z pożytecznym
Plogging cieszy się bardzo dużą popularnością już nie tylko w Szwecji. Hashtag #plogging na Instagramie został użyty blisko 60 tysięcy razy i wciąż pojawiają się kolejni amatorzy biegania połączonego ze zbieraniem śmieci. To dobry znak – eko-bieganie powoli wchodzi nam w krew, nie patrzymy na nie jak na ekstrawagancką modę, która za chwilę przeminie. Od niedawna zresztą internet podbija też #TrashtagChallenge – wystarczy tylko znaleźć w swojej okolicy zaśmiecone miejsce, sfotografować je, dokładnie posprzątać i zrobić drugie zdjęcie, które ukaże efekty naszej pracy. Poprzez udział w nietypowym wyzwaniu nie tylko przyczyniamy się do usunięcia śmieci z lasu, łąki czy parku w sąsiedztwie, ale jednocześnie motywujemy innych do działania i pokazujemy, że możemy wspólnie zrobić coś dobrego dla środowiska.
Więcej informacji znajdziesz na www.bakalland.pl.
_________________________________________________________________________________

A to już wiesz?  WyRÓŻnij wnętrze na Święta – pomysły na różowe dekoracje świąteczne

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy