Biznes Handel

Połowa producentów na świecie planuje do 2022 r. wdrożyć technologie ubieralne

Połowa producentów na świecie planuje do 2022 r. wdrożyć technologie ubieralne
Większość ankietowanych producentów zamierza wykorzystać Przemysłowy Internet Rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT) w celu podniesienia jakości i zwiększenia widoczność

Data publikacji: 2017-08-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Połowa producentów na świecie planuje do 2022 r. wdrożyć technologie ubieralne
Kategoria: BIZNES Handel

Większość ankietowanych producentów zamierza wykorzystać Przemysłowy Internet Rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT) w celu podniesienia jakości i zwiększenia widoczność procesów.

Firma Zebra Technologies Corporation (NASDAQ: ZBRA), lider na rynku komputerów mobilnych, skanerów oraz drukarek kodów kreskowych oferujący również oprogramowanie i usługi zapewniające widoczność rozwiązań klasy korporacyjnej w czasie rzeczywistym, zaprezentowała  wyniki badania Zebra 2017 Manufacturing Vision Study. Zawiera ono analizę nowych, dynamicznie rozwijających się trendów, które kształtują przyszłość produkcji przemysłowej. Wyniki globalnego badania wykazały, że producenci wdrażają Przemysłowy Internet Rzeczy w celu zwiększenia widoczności procesów technologicznych i podniesienia jakości produkcji. 

Pod wpływem globalizacji, rosnącej konkurencji oraz coraz większych wymagań klientów, które oznaczają zarówno nowe potrzeby, jak i chęć otrzymania wyższej jakości produktów, konieczne jest połączenie fabryk z siecią informatyczną. Badanie firmy Zebra wykazuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat znacznie wzrośnie liczba organizacji, w których zakłady produkcyjne zostaną całkowicie połączone z siecią.

NAJWAŻNIEJSZE WYNIKI ANKIETY

Producenci będą nadal wdrażać koncepcję Przemysłu 4.0 i „inteligentnej fabryki”. Pracownicy będą w codziennej pracy równocześnie wykorzystywać technologię identyfikacji radiowej (RFID), urządzenia ubieralne, zautomatyzowane systemy i inne nowe, stale rozwijające się technologie. Dzięki takiemu podejściu pracownicy zyskują możliwość monitorowania procesów fizycznych zachodzących w fabryce, a firmy będą w stanie podejmować zdecentralizowane decyzje. Oczekuje się, że do roku 2022 64 proc. producentów przejdzie na technologie całkowitego połączenia z sieciami IT – obecnie ten odsetek wynosi 43 proc.
Połowa producentów planuje do 2022 r. wdrożyć technologie ubieralne. Natomiast 55 proc. obecnych użytkowników urządzeń ubieralnych zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat zintensyfikować ich poziom wykorzystania.
Przewiduje się, że liczba procesów wykonywanych ręcznie znacznie się zmniejszy.  Obecnie 62 proc. osób wykorzystuje papier i długopis w celu rejestrowania istotnych etapów produkcji. Zakłada się, że do 2022 r. ten odsetek spadnie do 20 proc. Stosowanie tradycyjnych metod  śledzenia procesów produkcyjnych (work in progress –WIP) jest wysoce nieefektywne i narażone na wystąpienie błędów.
Reprezentanci kadry kierowniczej ze wszystkich regionów podkreślali, że w ciągu najbliższych pięciu lat ich głównym celem będzie zapewnienie najwyższej jakości.  Producenci, którzy chcą sprostać przyszłym wyzwaniom, traktują wysoką jakość jako fundament rozwoju firmy, zapewnienia wysokiej wydajności i efektywności produkcji. Do roku 2022 jedynie 34 proc. producentów będzie nadawało temu najwyższy priorytet. To sygnalizuje, że usprawnienia procesów po stronie dostawców i producentów ostatecznie przełożą się na podniesienie jakości gotowych wyrobów.
Według producentów, inwestycje w widoczność procesów pomogą w rozwoju działalności.
63 proc. respondentów wymieniło śledzenie z wykorzystaniem technologii takich jak np. skanowanie kodów kreskowych, technologia RFID i systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym (real-time location system – RTLS), jako główny element wdrożeń, które mają zapewnić pożądaną widoczność.
51 proc. firm planuje w ciągu najbliższych pięciu lat poszerzyć zastosowanie technologii umożliwiającej komunikację głosową pomiędzy systemem a pracownikami.  Najbardziej intensywny rozwój technologii głosowej będzie miał miejsce w największych firmach (> 1 mld USD), a odsetek jej stosowania do 2022 r. ma wzrosnąć do 55 proc.

A to już wiesz?  Dwie nominacje dla TIM SA w prestiżowym konkursie e-commerce

 

WYNIKI W PODZIALE NA REGIONY

Systemy zarządzania produkcją (Manufacturing Execution System – MES) w formie rozwiązania na żądanie, chmurowego oraz oprogramowania jako usługi (Software as a Service – SaaS) będą rozwijać się dynamicznie – 58  proc. respondentów z Ameryki Północnej planuje korzystać z nich w 2022 r.
Do 2022 r., 54 proc. przedstawicieli sektora produkcyjnego z Europy planuje stosowanie technologii lokalizacji w czasie rzeczywistym w celu gromadzenia kluczowych danych o swoich zasobach: ich lokalizacji, informacji o etapie produkcyjnym czy stanie technicznym. 
Ponad połowa (51 proc.) ankietowanych producentów w Ameryce Łacińskiej oraz 48 proc. z regionu Azji i Pacyfiku planuje do 2022 r. wdrożenie rozwiązań RFID w celu optymalizacji pracy produkcyjnej WIP.
Prawie sześciu na dziesięciu (58 proc.) członków kadry kierowniczej z regionu Ameryki Łacińskiej podkreślało, że w ciągu najbliższych pięciu lat ich głównym celem będzie zapewnienie najwyższej jakości.
Firmy coraz rzadziej skupiają się na utrzymywaniu zapasów materiałów na miejscu. Ciężar zapewnienia dostaw towarów na żądanie przenosi się na dostawców.  W ciągu pięciu lat dostawy „dokładnie na czas” (Just in Time – JIT) osiągną najwyższy odsetek w Ameryce Łacińskiej (42 proc.) oraz w obszarze Azji i Pacyfiku (40 proc.).

 

ZAŁOŻENIA I METODOLOGIA BADANIA

Firma Peerless Insights przeprowadziła ankietę wśród 1100 osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji biznesowych, które autoryzują lub mają wpływ na zakup konkretnych technologii produkcyjnych. Respondenci pochodzili z Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Europy oraz krajów Azji i Pacyfiku.
Ankieta internetowa została przeprowadzona w pierwszym kwartale 2017 roku wśród przedsiębiorstw z wielu różnych branż: motoryzacyjnej, nowoczesnych technologii, produkcji żywności i napojów, tytoniowej i farmaceutycznej.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Połowa producentów na świecie planuje do 2022 r. wdrożyć technologie ubieralne BIZNES, Handel - Większość ankietowanych producentów zamierza wykorzystać Przemysłowy Internet Rzeczy (Industrial Internet of Things – IIoT) w celu podniesienia jakości i zwiększenia widoczność procesów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy