W jaki sposób radzić sobie z zaburzeniami snu i bezsennością? Tego dowiedzieli się słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce. Podczas specjalnych wykładów ponad 860 seniorów usłyszało, co może zrobić, aby walczyć z problemami ze snem, które często dotykają osoby w starszym wieku. Kampania ?Seniorze! Zadbaj o swój zdrowy sen? odwiedziła miasta w całym kraju. Organizatorami są regionalne Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
Zakończyły się spotkania organizowane w Uniwersytetach Trzeciego Wieku. W tym czasie można było nie tylko uzyskać praktyczną wiedzę na temat kłopotów z bezsennością, ale także poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. W spotkaniach wzięło udział w sumie ponad 860 osób. Odbyły się m.in. w Łodzi, Poznaniu, Kielcach, Płońsku, Siedlcach, Garwolinie i Warszawie.
Skąd biorą się kłopoty ze snem?
Za bezsenność i kłopoty ze snem odpowiada często niedobór melatoniny. To naturalna substancja, produkowana przez człowieka przede wszystkim w nocy. Reguluje ona rytm okołodobowy, czyli cykliczne odbywające się w ciągu jednej doby prace organizmu. Niewystarczająca ilość tej substancji sprawia, że naruszony zostaje rytm dobowy, co skutkuje zaburzeniami snu. Kłopoty z niedoborem pojawiają już po 40 roku życia, kiedy organizm zaczyna produkować jej coraz mniej (pokazuje to tabela poniżej). Dlatego warto zadbać o uzupełnianie tej substacji. Melatonina zwalcza przyczyny zaburzeń rytmów dobowych. Reguluje wewnętrzny zegar przywracając zdrowy fizjologiczny sen, zachowując wszystkie jego fazy.
Ponieważ niedobór melatoniny zwiększa się z wiekiem, na bezsenność narażone są przede wszystkim starsze osoby. Dlatego seniorzy powinni poznać przyczyny kłopotów ze snem oraz dowiedzieć się, w jaki sposób radzić sobie z tym problemem. Dzięki temu będą mogli sprawniej funkcjonować każdego dnia. Organizatorem spotkań było Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
dostarczył infoWire.pl