Regionalne

Polskie firmy transportowe inwestują w bezpieczeństwo kierowców

Polskie firmy transportowe inwestują w bezpieczeństwo kierowców
Informacja prasowa Warszawa, 12.09.2017 r. Polskie firmy transportowe inwestują w bezpieczeństwo kierowców Polscy przedsiębiorcy transportowi coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania z zakresu IT, postrzegając

Informacja prasowa
Warszawa, 12.09.2017 r.

Polskie firmy transportowe inwestują w bezpieczeństwo kierowców
Polscy przedsiębiorcy transportowi coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania z zakresu IT, postrzegając je jako źródło przewagi konkurencyjnej. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez GBOX, firmy doceniają przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa zatrudnionych kierowców oraz ograniczenie pomyłek lokalizacyjnych, pozwalające na uzyskanie znaczących oszczędności finansowych. Ponad 80 proc. badanych wskazało te dwa czynniki jako jedne z najważniejszych korzyści, płynących z zastosowania systemów telematycznych w transporcie.

Samochody ciężarowe wyposażone w urządzenia monitorujące są skarbnicą wiedzy nie tylko o czynnościach wykonywanych przez kierowcę, ale także o samym pojeździe. Pozyskanie szczegółowych danych na temat spalonego paliwa czy stanu technicznego auta, pozwala firmom na zintegrowanie poszczególnych procesów zarządzania flotą, a tym samym na wzrost efektywności. Wyniki ankiety GBOX pokazują, że ponad połowa przebadanych przedsiębiorców decyduje się na zastosowanie nowoczesnych urządzeń w 1 do 10 pojazdów (53 proc.), a prawie co piąty z nich montuje systemy telematyczne nawet w 20 ciężarówkach.

Co polscy przedsiębiorcy cenią w telematyce dla transportu?

Na pytanie Jakie korzyści zauważasz z zastosowania produktu GBOX? przedsiębiorcy najczęściej udzielali odpowiedzi dotyczących bezpieczeństwa zatrudnionych kierowców oraz ograniczenia pomyłek lokalizacyjnych (odpowiednio 87 proc. i 83 proc. odpowiedzi). Aż 38 proc. z nich docenia oszczędności finansowe, płynące z wykluczenia błędów przy odnajdywaniu miejsca docelowego. Prawie 45 proc. badanych wskazało także, że wykorzystanie urządzeń monitorujących pracowników pozwala na zmniejszenie stosowanych przez nich manipulacji.

Właściciele polskich firm transportowych przywiązują dużą wagę do tego, jakie czynności wykonują ich pracownicy oraz czy wszystkie z nich są korzystne dla przedsiębiorstwa. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, manipulacje tachografem dotyczą co trzeciej ciężarówki. Priorytetem inspekcji kontrolnych jest znaczące ograniczenie stosowanych naruszeń. Nasze badanie pokazuje, że również osoby zarządzające transportem dbają o bezpieczeństwo kierowców. Musimy zdawać sobie sprawę, że kierowca, który ma poczucie bezpieczeństwa i nie dokonuje manipulacji, jest dla właścicieli firm ogromną wartością. W dużej mierze stanowi to o ich konkurencyjności na dynamicznie rozwijającym się rynku transportowym – komentuje Kamil Korbuszewski, ekspert GBOX.

A to już wiesz?  Największe święto pasjonatów nauki w Gdyni!

Szeroki zakres oszczędności finansowych

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów telematycznych, zarządzanie transportem drogowym zyskuje zupełnie nową jakość. Rozwiązania z zakresu IT pozwalają na znaczne przyspieszenie wymiany danych, a także zmniejszenie kosztów operacyjnych. Głównym źródłem oszczędności finansowych, dla przedsiębiorcy stosującego urządzenia telematyczne, jest redukcja zbędnego zużycia paliwa. Aż 67 proc. przebadanych właścicieli firm wskazuje, że zastosowanie produktów marki GBOX pozwoliło im na ograniczenie wykorzystania paliwa.

Redukcja zbędnego zużycia paliwa poprzez systemy telematyczne w głównej mierze wynika z obaw kierowców przed konsekwencjami związanymi z ewentualnym wykryciem manipulacji przy tankowaniu. Dzięki telematyce, przedsiębiorca czy spedytor na bieżąco otrzymuje informacje o lokalizacji danego pojazdu oraz czynnościach, wykonywanych przez pracownika. Dane z urządzenia pozwalają także na bardziej ekonomiczne użytkowanie pojazdu. Dodatkowo, nasze badanie pokazuje, że aż 40 proc. firm zredukowało liczbę prywatnych przejazdów nawet o 20 procent. Natomiast co piąte przedsiębiorstwo wyeliminowało takie przejazdy na poziomie 31-40 procent. Te dane potwierdzają, że telematyka pozwala na uzyskanie oszczędności finansowych poprzez redukcję zbędnego zużycia paliwa. Co więcej, dzięki możliwości wcześniejszego zaplanowania i przeanalizowania trasy, którą będzie poruszać się ciężarówka, możemy te oszczędności dodatkowo zwiększać – mówi Kamil Korbuszewski.

Ponad połowa respondentów wskazała, że główne oszczędności finansowe przy stosowaniu systemu telematycznego wynikają z redukcji tzw. pustych przejazdów samochodów ciężarowych. W skali roku, 38 proc. przedsiębiorców zauważa ograniczenie transportów bez załadunku na poziomie 11-20 procent, a prawie co trzeci na poziomie 1-10 proc. Zmniejszenie liczby pustych przejazdów ciężarówek o ponad połowę zaobserwowało natomiast aż 16 proc. właścicieli firm transportowych.

Polscy przedsiębiorcy podkreślają także, że zastosowanie urządzeń telematycznych w pojazdach ciężarowych pozwala na ogólny wzrost wykorzystania posiadanej floty i zwiększenie efektywności ekonomicznej. 75 proc. badanych zadeklarowało, że od kiedy stosują systemy marki GBOX, zaobserwowali zwiększenie wydajności wszystkich samochodów o nawet 30 proc.

A to już wiesz?  Zagraniczne sądy respektują wyroki polskich arbitrów ,Polski arbitraż online wspiera polskich eksporterów

Jak wynika z naszego badania coraz więcej polskich przedsiębiorców transportowych decyduje się na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. Przyczyną zmiany podejścia i coraz większej otwartości na systemy telematyczne jest współmierność kosztów inwestycyjnych poniesionych na zakup sprzętu z korzyściami, jakie płyną z jego zastosowania. Z pewnością, właściciele firm transportowych nie oszczędzają na bezpieczeństwie kierowców, jednocześnie zauważając inne obszary prowadzenia biznesu, z których mogą czerpać korzyści finansowe – podsumowuje Korbuszewski.

***
GBOX istnieje na rynku polskim od 2008 roku i stanowi istotną część firmy INELO – wiodącej na rynku europejskim spółki, produkującej najwyższej jakości narzędzia do zarządzania flotą pojazdów w przedsiębiorstwie transportowym. Z produktów spółki korzysta 10 000 klientów. Oferta marki GBOX obejmuje profesjonalne rozwiązania dla firm transportowych w zakresie monitoringu GPS oraz zaawansowanej telematyki, które obecnie odpowiadają za lokalizację ponad 15 000 pojazdów. To w pełni polski produkt informatyczny, będący odpowiedzią na potrzeby wynikające z zarządzania transportem ciężkim.
Flagowymi produktami marki GBOX jest system GBOX Light oraz system GBOX Assist, czyli zaawansowane narzędzia stworzone z myślą o spełnianiu wymagań logistyki. Produkty te przyczyniają się do zwiększenia oszczędności firm transportowych na paliwie i eliminacji pustych przejazdów oraz poprawiają bezpieczeństwo kierowców.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy