Wiadomości branżowe Wielkopolskie

Przedsiębiorcy z Wielkopolski najbardziej zadowoleni od 4 lat

Przedsiębiorcy z Wielkopolski najbardziej zadowoleni od 4 lat
Zgodnie z wynikami 4 już Raportu Banku Pekao o Sytuacji Mikro i Małych Firm przedsiębiorcy z województwa wielkopolskiego dużo lepiej oceniają ubiegły rok i perspektywy obecnego niż przedsiębiorcy z reszty kraju.  Najwyższy poziom ogólnego wskaźnika koniunktury był w samym Poznaniu, najniższy w podregionie konińskim.Ogólny wskaźnik koniunktury za ubiegły rok dla całego kraju wyniósł 89,5 pkt., natomiast dla województwa wielkopolskiego 91 pkt. Oczekiwany poziom wskaźnika na 2014 r. wynosi dla Polski 97,8 pkt. natomiast dla Wielkopolski 99 pkt. W podregionie poznańskim przedsiębiorcy wykazali się większym optymizmem, oceniając najbliższe miesiące na 101,1 pkt, jest to najwyższy wynik w woj. wielkopolskim. Najniższe oczekiwania poprawy są wśród przedsiębiorców z podregionu kaliskiego, gdzie wyprzedzający wskaźnik koniunktury wyniósł 96,7 pkt.- Przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość i liczą na poprawę koniunktury. Co ważne, tam gdzie nastroje były najgorsze, jak w powiatach wokół Poznania, oczekiwania na przyszłość są najlepsze. W wielu województwach było na odwrót słaba ocena minionego roku

Zgodnie z wynikami 4 już Raportu Banku Pekao o Sytuacji Mikro i Małych Firm przedsiębiorcy z województwa wielkopolskiego dużo lepiej oceniają ubiegły rok i perspektywy obecnego niż przedsiębiorcy z reszty kraju.  Najwyższy poziom ogólnego wskaźnika koniunktury był w samym Poznaniu, najniższy w podregionie konińskim.

Ogólny wskaźnik koniunktury za ubiegły rok dla całego kraju wyniósł 89,5 pkt., natomiast dla województwa wielkopolskiego 91 pkt. Oczekiwany poziom wskaźnika na 2014 r. wynosi dla Polski 97,8 pkt. natomiast dla Wielkopolski 99 pkt. W podregionie poznańskim przedsiębiorcy wykazali się większym optymizmem, oceniając najbliższe miesiące na 101,1 pkt, jest to najwyższy wynik w woj. wielkopolskim. Najniższe oczekiwania poprawy są wśród przedsiębiorców z podregionu kaliskiego, gdzie wyprzedzający wskaźnik koniunktury wyniósł 96,7 pkt.

Przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość i liczą na poprawę koniunktury. Co ważne, tam gdzie nastroje były najgorsze, jak w powiatach wokół Poznania, oczekiwania na przyszłość są najlepsze. W wielu województwach było na odwrót słaba ocena minionego roku skutkowała równie słabymi perspektywami na obecny. W Wielkopolsce firmy równają w górę, a nie w dół – powiedział Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.

Tematem specjalnym tegorocznej edycji raportu Pekao był eksport. 7%, czyli 12,6 tys. mikro i małych firm z Wielkopolski eksportuje swoje produkty. Jest to wynik identyczny z resztą kraju.  Natomiast 9% przedsiębiorstw planuje prowadzić działalność eksportową, czyli także tyle samo ile w Polsce. Najbardziej aktywne w dziedzinie eksportu są firmy z Poznania (13% firm) i podregionu pilskiego (9%). Najmniej firm eksportuje z podregionu końskiego poniżej 1 proc, co więcej przedsiębiorcy z tego obszaru nie planują zwiększenia eksportu. Głównym kierunkiem eksportu, podobnie jak w całej Polsce są Niemcy. W woj. wielkopolskim 60% firm sprzedaje swoje produkty na rynku niemieckim, średnia dla Polski to 56%. Wyższy niż w innych województwach jest udział eksportu do Wielkiej Brytanii, czy Belgi, do której trafia ponad dwa razy więcej towarów niż średnio z pozostałych województw.

A to już wiesz?  Przedsiębiorcy z woj. małopolskiego oczekują dużej poprawy perspektyw gospodarczych w obecnym roku.

Eksport zdecydowanie pozytywnie wpływa na sytuację firmy. Wyniki naszego badania dla eksporterów są znacznie wyższe w stosunku do całej badanej grupy przedsiębiorców. Badanie Pekao pokazało, że przedsiębiorcy chcą rozwijać się dzięki sprzedaży produktów poza granicami kraju   – powiedział Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.

W 2013 r. przedsiębiorstwa z Wielkopolski inwestowały więcej w porównaniu ze średnią dla Polski. Najwięcej inwestowały firmy z podregionu kaliskiego, gdzie inwestycje przeprowadziło ponad połowa firm. Najmniej inwestycji przeprowadzili przedsiębiorcy z podregionu konińskiego – 36%. Jest to jedyny wynik w województwie poniżej średniej ogólnopolskiej wynoszącej 40%. Nakłady dla 89% inwestycji w województwie wielkopolskim nie przekroczyły 100 tys. złotych. Firmy z każdego z podregionów planują zmniejszyć ilość inwestycji, niemniej jednak odsetek inwestujących przedsiębiorstw w Wielkopolsce (34%) jest wyższy o 2 punkty procentowe od średniej krajowej.

Raport Banku Pekao bada również bariery stojące przed przedsiębiorstwami. Właściciele firm byli proszeni o skwantyfikowanie każdej z barier w skali od 1 (brak bariery) do 5 (bardzo ważna bariera). Średnia wartość barier w wielkopolskim (2,81 pkt.) była zbliżona do średniej krajowej (2,79 pkt.).

W  Wielkopolsce przedsiębiorcy częściej niż średnio w kraju zwracają uwagę na wysokość podatków (3,78 pkt.) czy przepisy prawne (3,24 pkt.). Koszty pracy, niska rentowność czy popyt na produkty/usługi stanowią mniejszą barierę niż w innych województwach.

Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami 7 tysięcy mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy. Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu jest eksport.

 


 

Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec  4 kwartału 2013 r. na poziomie 18,6%).

Bank Pekao SA dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz oferuje swoim klientom dostęp do sieci ponad 5000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa wiodące na polskim rynku domy maklerskie, oraz spółki zajmujące się leasingiem i faktoringiem.

Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2012 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Mobile Trend Awards, Bank Pekao został także uhonorowany po raz czwarty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2013. Na polu bankowości korporacyjnej Pekao w 2012 roku otrzymało tytuły Najlepszego Dostawcy Usług Walutowych i Najlepszego Banku Finansowania Handlu, przyznawane przez magazyn Global Finance. Bank Pekao jest czterokrotnym zdobywcą tytułu Najlepszego Banku w Polsce przyznawanego przez magazyn ?Euromoney?. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny ?The Banker? i ?Global Finance?. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą ?Złotego Bankiera? za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.

Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia ok. 160 tys. osób.

Źródło Bank Pekao SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy