Biznes Gospodarka

Rok udanych akwizycji w Orkla – dobre perspektywy dla polskich marek

Rok udanych akwizycji w Orkla – dobre perspektywy dla polskich marek
Po przejęciu na początku tego roku wszystkich udziałów w firmie Cederroth, koncern Orkla realizuje z powodzeniem kolejne wyzwania. W październiku polski oddział kupił markę Colon od firmy AZ

Data publikacji: 2017-01-02
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Rok udanych akwizycji w Orkla – dobre perspektywy dla polskich marek
Kategoria: BIZNES Gospodarka

Po przejęciu na początku tego roku wszystkich udziałów w firmie Cederroth, koncern Orkla realizuje z powodzeniem kolejne wyzwania. W październiku polski oddział kupił markę Colon od firmy AZ Medica.

Po przejęciu na początku tego roku wszystkich udziałów w firmie Cederroth, koncern Orkla realizuje z powodzeniem kolejne wyzwania. W październiku polski oddział kupił markę Colon od firmy AZ Medica. Teraz Orkla zamierza skupić się na zintegrowaniu swoich struktur, aby zwiększyć efektywność. W planach jest także ekspansja na nowe rynki krajów bałtyckich i Europy Wschodniej.

Dwa równoległe procesy zmian

Polski oddział koncernu – Orkla Health Sp. z o.o. zaangażowany jest równocześnie w dwa procesy zmian. Pierwszy z nich, w wymiarze  globalnym, dotyczy akwizycji firmy Cederroth. Drugi ma podłoże lokalne i jest związany z zakupem marki Colon. Cederroth na polskim rynku obecny był od 2000 roku, a jego najbardziej znanymi markami są Soraya i Dermika. Nie mniej popularne to Salvequick, Jordan i Bio-Oil. Współpraca między firmami zaczęła się na początku 2016 roku. Stanowiło to konsekwencję globalnego zakupu spółki Cederroth przez koncern Orkla w styczniu 2015 roku.  W Polsce na początku firmy wymieniły się dystrybucją. Orkla przejęła dystrybucję plastrów Salvequick w kanale farmaceutycznym, Cederroth zaś zajął się dystrybucją części suplementów Orkli w kanale nowoczesnym (np. drogerie Rossmann).

– Kolejnym etapem działań, który trwa od września tego roku, jest pełne połączenie naszych spółek. Proces ten  zakończy się w styczniu 2017 roku. Wtedy będziemy już działali jako jedna firma, pod nazwą Orkla Care. Nadal będziemy zarejestrowani w Radzyminie, gdzie mamy fabrykę – wyjaśnia Grzegorz Kowalski, dyrektor zarządzający Orkla Health i Cederroth Polska.

A to już wiesz?  Ingenico dostarczy terminale Telium Tetra do Elavon

Połączenie firm spowoduje zintegrowanie działań, co pozwoli na efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów. Zaoszczędzone w ten sposób  środki zostaną wykorzystane do silniejszego wsparcia polskich marek w portfolio Orkla Care, takich jak Soraya czy Dermika. To specyfika koncernu Orkla, który na wszystkich rynkach, na których działa, jest mocno zaangażowany w rozwój lokalnych linii produktowych.

W wyniku połączenia zintegrowane zostaną także zespoły pracownicze obydwu spółek. Łączna liczba zatrudnionych wyniesie wtedy blisko 300 osób, co sprawi, że Orkla Care znajdzie się w gronie dużych pracodawców. W konsekwencji dalszego rozwoju, nie wykluczone jest zwiększenie zatrudnienia i tym samym rozbudowa zakładu w Radzyminie. Jednak na chwilę obecną firma zamierza w pełni skupić się na wykorzystaniu potencjału dotychczasowych kadr pracowniczych.

Przejęcie marki Colon to z kolei pierwsza, tak duża akwizycja dokonana przez farmaceutyczną część Orkli na polskim rynku. To pokazuje, jak bardzo koncern chce angażować się w rozwój swojej działalności w Polsce. Przejęcie to wzmacnia pozycję rynkową Orkli w szybko rozwijającej się kategorii produktów regulujących pracę układu trawiennego. Orkla stała się właścicielem marki Colon, natomiast jej producentem oraz jednym z dystrybutorów w dalszym ciągu pozostaje AZ Medica.

Dzięki tym zmianom od 2017 roku Orkla Care staje się dużym graczem na rynku kosmetyczno-suplementowym, którego obroty zbliżają się do liderów tej branży, osiągając łącznie przychody na poziomie 250 mln zł. Firma dysponuje własną produkcją, działem Badań i Rozwoju w Radzyminie oraz dużym i doświadczonym działem sprzedaży. To z pewnością daje mocne podstawy do dalszego intensywnego rozwoju.

Spojrzenie w przyszłość

– Po połączeniu w 2017 roku Orkla Care bardzo mocno skupi się na rozwoju sprzedaży swoich produktów na polskim rynku oraz na ich eksporcie – zapewnia Grzegorz Kowalski – Głównie chodzi o lokalne marki, czyli Colon oraz Sorayę i Dermikę, ponieważ marki globalne takie jak Möller’s czy Bodymax mają już ugruntowaną i silną pozycję. Zamierzamy wesprzeć lokalne linie produktów i wyjść z nimi dalej. Z marką Colon chcemy wejść do państw nadbałtyckich, a z marką Soraya do Rosji, Gruzji, Kazachstanu czy na Ukrainę.

A to już wiesz?  Bubble Tea w CH Manufaktura, czyli nowy tea lab Bubbleology

Te ambitne plany wynikają z faktu, że Orkla to wiodący dostawca dóbr konsumpcyjnych w Skandynawii, krajach bałtyckich oraz na wielu rynkach Europy Środkowej, w Rosji i Indiach. Działa w segmencie spożywczym, chemicznym i finansowym. W portfolio posiada ponad 70 silnych marek. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Oslo, a jej przychody w 2015 roku wyniosły 33 mld koron norweskich. Eksport zaś kierowany jest do 35 krajów.

Więcej informacji na www.orklahealth.pl

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Rok udanych akwizycji w Orkla – dobre perspektywy dla polskich marek BIZNES, Gospodarka - Po przejęciu na początku tego roku wszystkich udziałów w firmie Cederroth, koncern Orkla realizuje z powodzeniem kolejne wyzwania. W październiku polski oddział kupił markę Colon od firmy AZ Medica.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy