Żywność

Rozsmakuj się w darach lasu, czyli apetyczne powitanie jesieni

Rozsmakuj się w darach lasu, czyli apetyczne powitanie jesieni
Rozsmakuj się w darach lasu, czyli apetyczne powitanie jesieni Jesień, szczególnie ta polska, złota to jedna z najpiękniejszych pór roku. Korony drzew rozpalają ogniste, żółto–czerwone

Rozsmakuj się w darach lasu, czyli apetyczne
powitanie jesieni

Jesień, szczególnie ta polska, złota to jedna z najpiękniejszych pór roku. Korony drzew rozpalają ogniste, żółto–czerwone barwy, a lasy stają się nieograniczonym wręcz źródłem pysznych i zdrowych produktów, które z łatwością wykorzystamy w kuchni. Dowiedz się czym jesień obdarowuje nas każdego roku i jak w prosty sposób użyć tych darów w codziennym menu!

Spacery połączone ze zbieraniem owoców i grzybów to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Do domu, przy odrobinie starań, wrócimy
z pełnymi koszami, których zawartość będzie podstawą do przygotowania przetworów i dodatków do dań.

Polska grzybami stoi
Szacuje się, że w Polsce tylko tych jadalnych grzybów występuje około 1000 gatunków, a historia grzybobrań w Polsce liczy ponad tysiąc lat. Pierwszy dokument na temat konsumpcji grzybów na terenie Polski pochodzi z 1004 roku. Aż do XVIII wieku zbieranie grzybów nie było na terenie naszego kraju zbyt popularne. Zajmowali się tym raczej ludzie w okresach głodu, szczególnie ci mieszkający na wsi, robotnicy i biedota. Dopiero gdy nieco rozwinęła się mykologia, czyli nauka zajmująca się badaniem grzybów, zainteresowanie nimi wzrosło. XIX wiek przyniósł oficjalne listy grzybów jadalnych dopuszczonych do handlu na terenie Polski. Obecnie zbiór grzybów na własny użytek stanowi aż 60% całego zbioru. Można pokusić się o stwierdzenie, że jesienne grzybobranie stało się już sportem narodowym. Dosłownie i w przenośni, bo każdego roku w Węglińcu odbywają się Mistrzostwa Europy w ich zbieraniu.

Nie tylko jako dodatek
Grzyby chętnie dodajemy chociażby do bigosu, a na ich bazie tworzymy sosy
i zupy. To jednak nie wszystkie sposoby na wykorzystanie grzybów w kuchni. Możemy je także użyć do przygotowania smakowych dodatków do pieczywa lub aromatycznego pesto. Jedną z takich propozycji może być kurkowe masło, na które recepturę znajdziemy wśród przepisów dedykowanych urządzeniu Thermomix®, dostępnych na platformie Cookidoo® (www.cookidoo.pl). Masło kurkowe to wyśmienity sposób na kanapki w nowej, leśnej odsłonie. Nie tylko do chleba, ale również do makaronu dodać możemy znakomite pesto grzybowo-pieczarkowe. Jego bazą, tak jak i tradycyjnego włoskiego przysmaku jest niezmiennie świeża bazylia, orzechy nerkowca
i parmezan. Aby przysmak nabrał nowego wymiaru, dodajmy również grzyby leśne i pieczarki. Grzybowe pesto i inne gotowe inspiracje znajdziemy
w kolekcji „Skarby Lasu. 10 potraw z grzybami” dostępnej na Cookidoo®.

A to już wiesz?  Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

Nie tylko grzyby
Wielu darów lasu nie znajdziemy na sklepowych półkach. Bez trudu zbierzemy je natomiast podczas spaceru, by w kuchni wykorzystać je do zrobienia przetworów. I tak, owoców dzikiej róży użyjemy do przygotowania pysznych dżemów, konfitur i syropów. Są one prawdziwą skarbnicą witaminy C. Zwierają również witaminy A, B1, B2, E i K, a także kwas foliowy i karotenoidy.

Podobnie jak dzika róża, również czarny bez to nieocenione źródło witaminy C, a także kwasów owocowych i soli mineralnych. Soki i napary z owoców czarnego bzu mają właściwości napotne, a nawet przeciwbólowe. Pamiętajmy jednak, że surowy czarny bez, tak jak i np. jarzębina, są trujące, dlatego koniecznie trzeba je poddać obróbce termicznej. Mało znane, a niezwykle zdrowe są owoce rokitnika. Owocuje on wczesną jesienią. Jego krzewy najłatwiej rozpoznać po gałęziach oblepionych małymi, pomarańczowymi jagodami. Jest to roślina chroniona, jednak bez obaw, prawo dopuszcza zbieranie owoców. Zbierajmy je ostrożnie, tak by nie zniszczyć krzewów.

Nie zapominajmy też o żurawinie. W Polsce w środowisku naturalnym występuje jedynie na chronionych torfowiskach. Dlatego kupujmy pochodzącą z upraw żurawinę amerykańską. Posiada ona lekko cierpki smak i doskonale sprawdza się jako lek przy schorzeniach dróg moczowych. Żurawina coraz częściej dodawana jest do pieczywa. Można również samodzielnie wykonać mleczne bułeczki z dodatkiem tych krwistoczerwonych owoców. Przepis znajdziemy w kolekcji „Słodkie bułki i pączki” dostępnej na platformie z przepisami na Thermomix®.

Masło kurkowe

SKŁADNIKI
• ½-1 ząbek czosnku
• 200 g kurek, świeżych lub mrożonych, uprzednio rozmrożonych
• 200 g masła, zimnego, pokrojonego na kawałki
• ½ łyżeczki soli
• ¼ łyżeczki pieprzu czarnego, świeżo mielonego

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
1 Do naczynia miksującego włożyć czosnek, rozdrobnić 3 s/obr. 8. Czosnek zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
2 Dodać kurki i 30 g masła, dusić 10 min/120°C/obr. 1.
3 Dodać pozostałe 170 g masła, sól i pieprz, zmiksować 15 s/obr. 6. Masło przełożyć do innego naczynia, odstawić do lodówki na ok. 45 min. Po tym czasie dokładnie wymieszać kopystką.
4 Masło kurkowe podawać jako dodatek do pieczywa.

A to już wiesz?  Brie, Gouda, Cheddar, a może Brunost?

JEŚLI NIE MASZ URZĄDZENIA THERMOMIX®

1 Czosnek rozdrobnić, przełożyć do garnka.
2 Dodać kurki i 30 g masła, dusić ok. 15 min.
3 Dodać pozostałe 170 g masła, sól i pieprz, zmiksować. Masło przełożyć do innego naczynia, odstawić do lodówki na ok. 45 min. Po tym czasie dokładnie wymieszać.
4 Masło kurkowe podawać jako dodatek do pieczywa.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy