Biznes Handel

„Społem” WSS Śródmieście świętuje swoje 150-lecie i pokazuje plany na przyszłość

„Społem” WSS Śródmieście świętuje swoje 150-lecie i pokazuje plany na przyszłość
„Społem” znaczy razem. Hasło przyświecające już od ponad wieku spółdzielcom tworzącym „Społem” WSS Śródmieście nadal jest aktualne. Działając od 150 lat spółdzielnia realizuje kolejne przedsięwzięcia – po sukcesie „nowego Sezamu” pokazuje, jak mogą zmienić się Hale

Data publikacji: 2019-09-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: „Społem” WSS Śródmieście świętuje swoje 150-lecie i pokazuje plany na przyszłość
Kategoria: BIZNES Handel

„Społem” znaczy razem. Hasło przyświecające już od ponad wieku spółdzielcom tworzącym „Społem” WSS Śródmieście nadal jest aktualne. Działając od 150 lat spółdzielnia realizuje kolejne przedsięwzięcia – po sukcesie „nowego Sezamu” pokazuje, jak mogą zmienić się Hale Mirowskie.

„Społem” znaczy razem. Hasło przyświecające już od ponad wieku spółdzielcom tworzącym „Społem” WSS Śródmieście nadal jest aktualne. Działając od 150 lat spółdzielnia realizuje kolejne przedsięwzięcia – po sukcesie „nowego Sezamu”, dziś pokazuje jak mogą zmienić się Hale Mirowskie.

Historia Warszawskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” Śródmieście rozpoczęła się jeszcze w czasach zaborów – w 1869 roku powstało Stowarzyszenie Spożywcze „Merkury”. 150 lat na rynku spółdzielczym wiązało się z funkcjonowaniem w trudnych realiach carskiej Rosji, wojen światowych, PRL-u i transformacji gospodarczej. Zdobyte przez ten czas doświadczenia pozwalają obecnie „Społem” WSS Śródmieście z powodzeniem funkcjonować w warunkach wolnorynkowej konkurencji i wybiegać w przyszłość, dążąc m.in. do rewitalizacji Hal Mirowskich, ikony stołecznego handlu.

Człowiek na pierwszym planie

Chociaż spółdzielczość warszawska na przestrzeni lat kilkukrotnie zmieniała nazwę, przekształcała się organizacyjnie, to przez cały czas nieprzerwanie prowadziła swoją działalność w oparciu o współpracę, pomoc i szacunek. Sam wyraz „Społem”, który znaczy  „wspólnie”, w kontekście ruchu spółdzielczego pierwszy raz pojawił się na początku XX wieku jako tytuł tygodnika. Zaproponował go Stefan Żeromski, pisarz i wielki entuzjasta tego typu przedsiębiorczości. Do dziś funkcjonując na zasadach rynkowych, „Społem” WSS Śródmieście wypracowuje zysk, który jest środkiem do realizowania innych, cennych dla całej lokalnej społeczności celów. – Od lat angażujemy się w działalność organizacji charytatywnych i społecznych. Wspomagamy m.in. Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, wspierając akcję świąteczną „Serce Dla Powstańców”. Udzielamy się aktywnie również w innych, licznych inicjatywach: turniejach, piknikach, festynach, koncertach, obchodach rocznic oraz wydarzeniach historycznych – wyjaśnia Anna Tylkowska, prezes „Społem” WSS Śródmieście.

A to już wiesz?  BDSKLEP.pl daje dostęp do markowych produktów w każdym miejscu w Polsce.

Symbole stołecznego handlu

Szerokie uczestnictwo „Społem” WSS Śródmieście w przedsięwzięciach społecznych nie byłoby możliwe bez prowadzenia działalności handlowej. Obecnie pod jej szyldem funkcjonuje 18 sklepów spożywczych i przemysłowych oraz SDH Hala Mirowska. W 2018 roku, po czteroletniej  nieobecności, ponownie u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, pracę wznowił „Sezam”. Dom handlowy Warszawskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” Śródmieście, we współpracy z BBI Development, został zastąpiony przez Centrum Marszałkowska – budynek łączący handel, biznes i kulturę. – To nowoczesny obiekt, w którym swoje tradycje, w zgodzie z duchem czasu, kontynuuje „Sezam”. Sukces projektu pokazuje, że w przyszłości kolejne miejsca, w odświeżonej i bardziej przystępnej formie, mogą służyć mieszkańcom – mówi prezes Anna Tylkowska.

Plany na przyszłość

„Społem” WSS Śródmieście, jako właściciel Hali Mirowskiej, dbając o jej dotychczasową modernizację, chciałaby zrewitalizować cały kompleks zlokalizowany na pl. Mirowskim – w przypadku, gdy Miasto Stołeczne Warszawa (będące właścicielem Hali Gwardii) podejmie decyzję dotyczącą takiego zagospodarowania. Projekt pozwoliłby dziś działającym obok siebie budynkom na stworzenie wspólnej przestrzeni i pełne wykorzystanie potencjału drzemiącego w liczących niemal 120 lat obiektach. Jubileusz działalności „Społem” WSS Śródmieście to doskonała okazja, by pokazać jedną z koncepcji ich wyglądu po możliwej rewitalizacji. – Odnowione budynki byłyby nie tylko miejscem handlu, ale także spotkań kulturalnych i towarzyskich. Oprócz modernizacji samych obiektów, w planach jest również zadbanie o przylegającą do nich przestrzeń. Dzięki temu projektowi Hale Mirowskie mogłyby w pełni odpowiadać na potrzeby warszawiaków – tłumaczy Anna Tylkowska.

27 września 2019 roku, pod honorowym patronatem prezydenta m.st. Warszawy, odbędzie się uroczystość z okazji Jubileuszu 150-lecia „Społem” WSS Śródmieście, w której będą uczestniczyć także pozostałe warszawskie spółdzielnie: Spółdzielnia Spożywców „MOKPOL”, „Społem” WSS Praga Południe, „Społem” WSS Wola,  „Społem” WSS Żoliborz oraz liczni goście. Wśród zaproszonych są: wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, posłowie na Sejm RP, radni m.st. Warszawy, burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens i przedstawiciele Rady Dzielnicy Śródmieście oraz wielu przedstawicieli firm współpracujących ze Spółdzielnią, a także pracownicy, członkowie i konsumenci. 

A to już wiesz?  Kiepskie nastroje firm z nadzieją na szybkie zakończenie pandemii

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
„Społem” WSS Śródmieście świętuje swoje 150-lecie i pokazuje plany na przyszłość BIZNES, Handel - „Społem” znaczy razem. Hasło przyświecające już od ponad wieku spółdzielcom tworzącym „Społem” WSS Śródmieście nadal jest aktualne. Działając od 150 lat spółdzielnia realizuje kolejne przedsięwzięcia – po sukcesie „nowego Sezamu” pokazuje, jak mogą zmienić się Hale Mirowskie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy