Praca

Work Life Balance – trzy słowa, które zmieniają rynek pracy i… polskie miasta

Work Life Balance – trzy słowa, które zmieniają rynek pracy i… polskie miasta
Warszawa, 10 maja 2017 Informacja prasowa Work Life Balance – trzy słowa, które zmieniają rynek pracy i… polskie miasta Coraz częściej mówi się o zjawisku

Warszawa, 10 maja 2017
Informacja prasowa

Work Life Balance – trzy słowa, które zmieniają rynek pracy i… polskie miasta

Coraz częściej mówi się o zjawisku „rynku pracownika”. Firmy konkurujące o wykwalifikowane kadry starają się sprostać oczekiwaniom kandydatów, a te nie ograniczają się już tylko kwestii finansowych. Współczesny pracownik coraz większą wagę przywiązuje do zdrowej równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. Wiedzą o tym nie tylko pracodawcy, a także… miasta pragnące przyciągnąć i zatrzymać u siebie ludzi, bez których nie ma szans na pozyskanie inwestorów.
Pracownik pilnie poszukiwany
Sektor BPO/SSC rozwija się w Polsce coraz prężniej, a wraz z nim nowe ośrodki biznesowe i miejsca pracy. Badanie Plany Pracodawców firmy Randstad pokazuje, że branża nowoczesnych usług dla biznesu ma najbardziej ambitne plany zatrudnieniowe w 2017 roku. Nie dziwi więc fakt, że do najważniejszych czynników decydujących o wyborze lokalizacji dla danej firmy należy dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Według wyników badania przeprowadzonego na Centrach Obsługi Inwestora miast i agencji rozwoju regionalnego współpracujących z Fundacją Pro Progressio podaż kadry jest istotna według 92% ankietowanych.
Zostań u nas!
Władze polskich miast są coraz bardziej świadome konieczności budowania kapitału ludzkiego w celu pozyskiwania nowych inwestorów. Pierwszym krokiem jest stworzenie ofert edukacyjnych, atrakcyjnych dla potencjalnych studentów, a jednocześnie skrojonych na miarę biznesu i potrzeb pracodawców. Samo „wyprodukowanie” absolwentów to jednak nie wszystko. W obecnych czasach mają oni ogromny wybór ścieżek kariery – wielu z nich decyduje się wyjechać dalej – do większych miast, a często poza granice kraju. Sztuką jest zachęcenie ich do pozostania i rozwoju zawodowego w miejscu, w którym się wykształcili – podkreśla Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio. Coraz częściej jednym ze sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie pracowników w danym mieście są rozwiązania hołdujące teorii Work Life Balance, innymi słowy ułatwiające zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy sferą zawodową i prywatną.
W życiowej równowadze
Work Life Balance to coś więcej niż tylko zdrowe podejście do życia zawodowego i umiejętność łączenia go ze sferą prywatną. Jest to całościowe spojrzenie na życie pracownika, sprawienie, aby w swojej pracy czuł się komfortowo, zadbanie o jego czas wolny, bezpieczeństwo, wypoczynek i równowagę emocjonalną. Istotne jest zapewnienie mu warunków do wypoczynku i spędzania czasu z rodziną. Zdrowa równowaga pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym pracownika znacząco wpływa na jakość jego pracy i poprawę relacji między ludźmi. Początki wdrażania teorii WLB wniosły do życia zawodowego wiele niewątpliwie wygodnych rozwiązań, jak praca z domu, nienormowany system godzin pracy, czy rozwiązania dla pracowników posiadających dzieci – mówi Marta Kądziela, Office Manager w DL Invest Group. Obecnie nowe pokolenia pracowników z generacji Y i Z nie wyobrażają sobie aby sfera zawodowa w jakikolwiek sposób wykluczała ich z życia społecznego i rodzinnego.
Jak robią to polskie miasta?
Na życiową równowagę pracownika ma wpływ przede wszystkim on sam, a także jego pracodawca poprzez zapewnienie odpowiednich warunków i mądre zarządzanie zespołem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że na Work Life Balance składa się również środowisko, w którym funkcjonujemy – zawodowo i prywatnie. Miasta stające do wyścigu o inwestycje, a co za tym idzie, zaplecze kadrowe dla potencjalnych inwestorów, coraz większy nacisk kładą na tworzenie jak najbardziej przyjaznych warunków do pracy i życia. Władze Kielc zauważają istotny problem codziennego dojazdu do pracy, dlatego starają się stworzyć jak najlepsze warunki komunikacyjne, inwestując w infrastrukturę i transport. Dzięki temu mieszkańcy mają do dyspozycji zmodernizowany tabor, nowoczesne wiaty przystankowe i elektroniczny system biletowy, a podróż samochodem przez całe miasto nie zajmuje więcej niż 20 minut. Opole skupia się na zapewnieniu swoim mieszkańcom bogatej oferty rekreacyjno-turystycznej, dlatego rozbudowują ścieżki rowerowe, parki i obiekty sportowe. Znajduje się tam wiele terenów zielonych, miejsc wypoczynkowych i sportowych, jak sztuczne lodowisko „Toropol”, czy basen kryty „Wodna Nuta”. Miasto Poznań oferuje dla pracowników atrakcyjne świadczenia pozapłacowe, które mają zachęcać do aktywnego trybu życia i dbałości o zdrowie. Są to między innymi sportowe karty lojalnościowe, prywatna opieka medyczna i grupowe ubezpieczenie na życie, a aż 6 na 10 poznańskich firm korzysta z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Szczecin natomiast może pochwalić się programem „Szczecin rekrutuje”, który ułatwia znalezienie zarówno pracy, jak i pracownika. W inicjatywę zaangażowanych jest już ponad 60 znaczących firm i instytucji. Work Life Balance to także odpoczynek i relaks, z tego powodu Łódź, miasto kultury, zapewnia mieszkańcom szeroki dostęp do wydarzeń kultury, muzyki i sztuki. Każdego roku organizowanych jest tam przynajmniej kilkanaście imprez i festiwali. Trójmiasto, dzięki pięknym warunkom natury, gwarantuje mniejsze odczuwanie skutków ciężkiej pracy i tempa życia. Jest ono doceniane ze względu na wysoki poziom jakości życia, co zapewnia między innymi nadmorskie położenie i piękne otoczenie lasów Trójmiejskiego Parku Narodowego. Za to Częstochowa promuje się jako miasto prorodzinne, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców został stworzony program „Aktywni Rodzice- Szczęśliwe Dzieci”, który ma znaczący wpływ na warunki życia i pracy w mieście. W ramach inicjatywy rodzice dostają refundacje kosztów zatrudnienia niań, a w planach jest zapewnienie dodatkowych miejsc w żłobkach.
Tematyka Work Life Balance omawiana będzie w Gdańsku podczas czerwcowego spotkania z cyklu The BSS Tour, który odbywa się w polskich miastach. Każda z konferencji jest poświęcona innemu tematowi, a wśród gości prelegentów i gości są osoby zajmujące menedżerskie stanowiska w firmach z takich branż jak BPO, SSC, ITO, R&D, Call Contact Centre oraz instytucji otoczenia biznesu, w tym firmy HR, Agencje Real Estate, firmy Consultingowe oraz przedstawiciele urzędów miast, specjalnych stref ekonomicznych oraz Agencji Rozwoju Regionalnego. Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się w poniższym linku. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
http://www.bsstour.com/trojmiasto/

A to już wiesz?  Jak wspierać lepszą równowagę płci w biznesie?

Fundacja Pro Progressio – misją Fundacji jest wspieranie działań służących rozwojowi i inwestycjom w Polsce,
a także optymalnemu wykorzystaniu zasobów przedsiębiorstw i sektora publicznego w kraju i na świecie.
Pro Progressio realizuje projekty, których celem jest rozwój branży outsourcingowej w Polsce. Fundacja współpracuje z sektorem publicznym (miasta, agencje rozwoju regionalnego, specjalne strefy ekonomiczne, parki naukowo-technologiczne, parki przemysłowo-technologiczne, uczelnie wyższe) i prywatnym w Polsce oraz międzynarodowymi organizacjami sektora outsourcingu. Pro Progressio wspiera, promuje i nagradza podmioty, które przyczyniają się do rozwoju dobrych praktyk w zakresie outsoucingu, optymalizacji procesów oraz kosztów. Fundacja jest pomysłodawcą i organizatorem jedynego niekomercyjnego konkursu dla branży outsourcingu. Celem Outsourcing Stars jest wyłonienie i nagradzanie najprężniej rozwijających się firm outsourcingowych oraz instytucji bezpośredniego otoczenia branży.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy